Greenpeace’in denizlerde balina avcılarından, toksik madde dökümüne, akıntı ağı, trolle balık avlamak gibi birçok olaya karşı mücadele eden gemisi Rainbow Warrior 1985’de Fransız gizli servisi tarafından batırılmıştı.

Bu olay sırasında gemideki bir fotoğrafçı da hayatını kaybetmişti. Bu olay sonrası mahkemede kazanılan tazminatla alınan ikinci geminin ismi, Rainbow Warrior II olarak değiştirilmişti.

Yaklaşık 60 yaşındaki Rainbow Warrior II şu anda emekliye ayrılırken yerine son derece çevreci olarak tasarlanan Rainbow Warrior III geliyor. Atık su temizleme sistemi, dev yelkenleri yetmediği zaman ve manevralar için emisyon kontrol sistemli dizel motor, elektrik motoru, deniz suyundan içme suyu arıtması ve otomatik çöp ayrıştırıcısıyla Rainbow Warrior III tam bir yeşil gemi olacak. Yapımına devam edilen gemide 120 mühendis ve işçi çalışıyor. 17 oda, 1 mutfak ve hastanesi kısa zamanda tamamlanacak. Gemi denize indirildikten sonra çeşitli limanlarda sergiler için halka açılacak, yedi deniz ve kıtada çevre suçlarına karşı mücadeleye başlayacak.

Kaynak: Gezegen'in Geleceği