İlişkili Haberler

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), Kongre heyetinin Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nun MHP olağanüstü kurultayına ilişkin kararına yapılan itirazı, tüzük değişiklikleri tartışmasına girmeden reddetti. 

YSK, Çankaya İlçe Seçim Kurulunun, Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi kararı kesinleşene kadar MHP'de kurultay yapılamayacağına dair verdiği karara, MHP Genel Merkezi ve Kongre heyetinin yaptığı iki itirazı görüştü.

Kurul, Kongre heyetinin itirazını reddetti. Yapılan yazılı açıklamada, "Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesince 19 Haziran'da yapılan olağanüstü kurultayda alınan tüm kararların, karar kesinleşinceye kadar ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmasına karar verildiğinden, bu gerekçeyle seçim yapılmamasına yönelik Çankaya İlçe Seçim Kurulu Başkanlığının kararına ilişkin itirazların tüzük değişiklikleri tartışmasına girilmeden reddine oy birliğiyle karar verilmiştir." denildi.

Açıklamada, MHP Genel Merkezinin Çankaya İlçe Seçim Kurulu kararına yaptığı itiraz konusunda ise karar verilmesine yer olmadığına hükmedildiği bildirildi. MHP Genel Merkezinin, 10 Temmuz'da yapılacak kongreyi yapmaktan vazgeçtiğine dair dilekçesi nedeniyle bu kararın alındığı belirtildi.

PEKİ BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Önce 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 19 Haziran kurultayı ile ilgili kesin kararı beklenecek.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında YSK'dan çıkacak karara işaret ederek şu ifadeleri kullanmıştı:

''3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin aldığı kararın sonucuna kadar kurultay yapılamaz deniliyorsa zaten bizim 9 Ekim'den itibaren ilçe ve il kongre sürecimizle 18 Mart 2018 tarihinde 12. Olağan Kongremiz yapılacaktır. O çalışmalara başlarız ve belki de bu milletimiz için MHP için hayırlara vesile olur.''