'Zaman Yolcusu' Şamanların ruhani lideriyle

‘Zaman Yolcusu’ bu hafta Kadim Türklerin izinden Yenisey nehrine gidiyor ve dünyanın en iyi korunmuş kültürlerinden birine sahip Tuva Cumhuriyeti’ni keşfediyor.

NTV Haber 05.04.2013 - 18:17

'Zaman Yolcusu' Şamanların ruhani lideriyle

At üstünde geçen, destanlarla dolu, en az 4 bin yıllık öykünün kahramanları... Birbirinden farklı yüz ve ifadeler ama aynı dili konuşan insanlar? Kim bu Türkler?

'Zaman Yolcusu' 3. bölümünde Rusya’nın en büyük 3. kenti olan Güney Sibirya’daki Novosibirsk kentinden başlıyor. Daha sonra Hakasya Cumhuriyeti’nin başkenti Abakan’a geçiliyor ve burada dünyadaki “en mistik müze” olarak bilinen müzede Kadim Türklere ait yazıtlı taşların bulunduğu salon geziliyor. “Zaman Yolcusu” Tuva’nın başkenti Kızıl’da arkeoloji dünyasının en önemli keşiflerinden biri olan “İskit Hazinesi”ni de ekrana getiriyor. Bu bölümün en ilginç anlarından biri ise Şamanların ruhani lideri Tuva Türkleri’nden Kenin-Lobsan Monguş ile yapılan röportajın yer aldığı kısım. Bir Şaman evine de konuk olan “Zaman Yolcusu”nun Tuva seyahati bu coğrafya hakkında az bilinenleri NTV ekranına taşıyor.

Ahmet Yeşiltepe’nin hazırlayıp sunduğu, görüntü yönetmenliğini Cem Sertesen’in üstlendiği  “Zaman Yolcusu” gelecek bölümlerde Güney Sibirya, Çin, Kırgızistan ve Özbekistan bölümleriyle devam edecek.

Yeni bölüm 8 Nisan Pazartesi akşamı 21:00'de NTV’de,

Zaman Yolcusu Twitter hesabı: http://twitter.com/zaman_yolcusu

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...