İstanbul 9. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek'in de aralarında yer aldığı 11 sanık ile müşteki polis memuru Mustafa Cankurtaran katıldı.

Duruşmada ifade veren Özgür Yıldırım, olay günü Taksim'e eyleme gittiğini belirterek, polisin hiçbir uyarı yapmadan müdahalede bulunduğunu savundu.

Müdahalenin ardından bir bara sığındıklarını ve polisin burada kendisini gözaltına aldığını söyleyen Yıldırım, görevli polis memuruna direnmediğini ve mukavemette bulunmadığını ifade etti.

Sanıklar Nuray Gündüz ve Ahmet Kaycı, savunmalarını yazılı olarak mahkemeye sundu.

Sanık Burcu Sarak ise olay günü Taksim'deki stüdyosuna gittiği sırada eylemi görerek katıldığını anlattı.

Sarak, ''Polise neden aşırı güç kullandıklarını sorduğumda gözaltına alındım. Polise direnmedim, toplantı yasasına aykırı davranmadım'' ifadelerini kullandı.

Sanık Önder Ciner de hakkındaki suçlamaları reddetti.

Müşteki polis memuru Mustafa Cankurtaran da ifadesinde, ''Bana zarar veren kişi olarak herhangi birisini tanımlayamam. Şikayetçi değilim çünkü fiili icra edeni tanıyamadım'' dedi.

Savunması alınan sanıkların vareste tutulmasına, tebligata rağmen duruşmaya gelmeyen sanık Mehmet Yalçın'ın tekrar çağrılmasına ve yine gelmezse hakkında yakalama kararı çıkarılacağı ihtarının yapılmasına hükmeden mahkeme, duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN
İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş tarafından hazırlanan iddianamede, bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek hakkında "görevi yaptırmamak için direnme" ve "2911 sayılı kanuna muhalefet" suçlarından 1 yıl 2 aydan 7 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

İddianamede, aralarında İtalyan uyruklu fotoğrafçı Mattia Cacciatori'nin de bulunduğu 19 sanık hakkında ise "görevi yaptırmamak için direnme", "2911 sayılı kanuna muhalefet", "kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma" ve "ulaşım aracının hareket etmesini engellemek" suçlarından 1 ile 17 yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyor.