Bahçeli: Zillet ittifakından Cumhurbaşkanı çıkmaz

Samsun'da konuşan MHP Lideri Bahçeli, ''Çam ağacından ağıl, el çocuğundan oğul, bunlardan da asla adam olmaz. Zillet ittifakından Türkiye Cumhurbaşkanı çıkmaz'' ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı 19.06.2018 - 17:18 | Son Güncelleme : 19.06.2018 - 17:54

Bahçeli: Zillet ittifakından Cumhurbaşkanı çıkmaz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisince Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen "Çırpınırdı Karadeniz Bakıp Türk'ün Bayrağına" temalı mitingde konuştu.

MHP Lideri Bahçeli, 24 Haziran'daki Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri'ne beş gün kala Türkiye'nin kurtuluş yıllarının ebedi ruhunu taşıyan Samsun'da olduklarını, 99 yıl önce yakılan istiklal meşalesi ile geleceklerini aydınlattıklarını söyledi.

Kahramanlıklarla yazılan Türk tarihinin kılavuzlarıyla ülkenin önündeki sis perdesini araladıklarını, Samsun'un da Cumhuriyetin onuru, cumhurun da oluruyla dün olduğu gibi ihanete ve işbirlikçilere korku saldığını vurgulayan Bahçeli, Cumhur İttifakı'nın, millet aklının Türkiye'nin ve Samsun'un teminatı olduğunu belirtti.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucuları ve şehitlerini rahmetle anan Bahçeli, 24 Haziran'daki seçimlerin Türkiye'ye ve Türk milletine yeni güzellikler ve yepyeni bir ruh getirmesini temenni etti.

Bahçeli, şöyle devam etti:

"Bağımsızlık bir milletin namusudur, bayrak ise bir milletin bağımsızlık sembolüdür. Türk milleti tarihinin hiçbir döneminde bağımsızlığına leke sürmedi, bayrağını yere düşürmedi. Dünden bugüne zaman oldu aç kaldık, bazen açıkta gezdik ancak asla muhannete muhtaç olmadık, nefsimize teslim olup nesillerimizi teslim etmedik. Üç kuruşluk menfaatlere tarihi haklarımızı değiştirmedik. 'Gemisini kurtaran kaptandır' demedik. Eyyamcı, neme lazımcı, çıkarcı olmadık. Bu topraklarda tutunmanın bir bedeli vardı, bunu kanımızla ödedik. Bir devlete, bir millete, bir bayrağa sahip olmanın şartları vardı, nitekim gereğini alnımızın akıyla, bileğimizin hakkıyla yerine getirdik. Dedik ki 'Yastığımız taştan, yorganımız topraktan da olsa vazgeçmeyiz bu vatandan."

"İLHAMIMIZ 19 MAYIS 1919 SAMSUN RUHUDUR, İFFETİMİZ MİLLİ İSTİKLALDİR"

Türk milletinin tarih boyunca hiçbir zaman fedakarlıktan kaçmadığını, düşmandan korkmadığını vurgulayan Bahçeli, Atatürk'ün Samsun'a çıktığı 19 Mayıs 1919'un bunun en açık delili olduğunun altını çizdi.

Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının 19 Mayıs 1919'da sadece Samsun'a ayak basmadıklarını, aynı zamanda esaretin kafasına bastıklarını ve zilletin bağrına hançer olup saplandıklarına işaret eden Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararının kurtaracağına inandılar. Harap ve bitap düşmüş Türk milleti Samsun'dan itibaren kademe kademe derlendi, aşama aşama toparlandı. Nihai olarak tarihi bir mucizeye imza attı. İlhamımız 19 Mayıs 1919 Samsun ruhudur, iffetimiz milli istiklaldir. İtibar ve irademiz milli birlik ve kardeşliğimizin bayraklaşmasıdır. Şimdi bunlara gölge düşürmek istiyorlar. Kalkıyorlar, 19 Mayıs'ta hesaplaşmak, 29 Ekim'den intikam almak için sıraya girip ittifak kuruyorlar, nifak kusuyorlar. Türk düşmanlarıyla el ele verip aynı hizaya giriyorlar. Türkiye'ye diş bileyen çevrelerle aynı havzada buluşup beraberce cephe alıyorlar. CHP, İP, HDP, PKK, FETÖ toplanmışlar, hep aynı kirli söylemi tekrarlıyorlar. Bunların birbirinden farkı yoktur, bunlarda hayır yoktur, gelecek yoktur, asla umut yoktur. Biz 'Cumhur İttifakı' diyoruz, yıkım koalisyonu cumhuriyetin altını dinamitlemekle uğraşıyor."

"ZİLLET İTTİFAKINDAN TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI ÇIKMAZ"

Cumhur İttifakı'na karşı zillet ittifakı kuranların Türkiye Büyük Millet Meclisinde çoğunluğu kazanacaklarını ileri sürdüklerini, eski sisteme geri döneceklerini iddia ettiklerini anlatan Bahçeli, "Samsun'dan sesleniyorum. Zemheride yoğurt isteyen cebinde inek taşır. Bu nedenle çatıları zillet olanlar hayal aleminde yaşıyorlar. Kökü ve kimliği bulanık olanlar, balta ile taşa vuruyorlar. Fikri ve zikri karışık olanlar, davetsiz gelenin döşeksiz oturacağını bilmiyorlar" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması durumunda PKK'nın kimi destekleyeceğini açıkladığını dile getiren Bahçeli, şunları kaydetti:

"İçimizden devşirilmiş bazı isimler, PKK'nın dümenine nasıl tutunduklarını gösterdi. FETÖ, HDP, İP ve CHP lehine zaten faal şekilde çalıştığını çoktan beyan etti. Çam ağacından ağıl, el çocuğundan oğul, bunlardan da asla adam olmaz. Zillet ittifakından Türkiye Cumhurbaşkanı çıkmaz. Allah'ın izniyle 24 Haziran'da Türkiye Cumhuriyeti'nin 13. cumhurbaşkanı ilk turda seçilecek, o isim de Sayın Recep Tayyip Erdoğan olacaktır. Bunun yanında Türkiye Büyük Millet Meclisinde Milliyetçi Hareket Partisi güçlü bir şekilde yerini alacak. 19 Mayıs Samsun duruşu kesinlikle zedelenmeyecektir. Çabalar boşunadır, hevesler beyhudedir. Samsun istikbaline sahip çıkacaktır. Türk milleti istiklal haklarını çiğnetmeyecek, muhteşem iradesini sandıkta gösterecektir."

Mitinge katılanlara, "24 Haziran geldiğinde Türkiye'nin diriliş ve yükseliş ruhuna destek verecek misiniz? Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne bir kez daha onay verecek misiniz? Cumhurbaşkanı seçiminde Sayın Erdoğan'a 'evet' diyecek misiniz? Türkiye Büyük Millet Meclisinde çok güçlü bir MHP için tercih ve takdirinizi gururla gösterecek misiniz?" diye soran Bahçeli, "24 Haziran'da kazanan Samsun olacaktır, 24 Haziran'da kazanan umut, bereket, birlik, bolluk olacaktır. 24 Haziran'da kazanan milli mücadele ruhu, zafer ise kızıl elma ülküsünde buluşan Türkiye'nin olacaktır" ifadesini kullandı.

24 Haziran'da yapılacak seçimlerde Cumhur İttifakı'na destek isteyen Bahçeli, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin Türkiye'nin bekası için son derece önemli olduğunu söyledi.

Bahçeli, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine değinerek, şöyle devam etti:

"15 Temmuz'da vatan parçalanıyordu, tıpkı 1919'da olduğu gibi. 15 Temmuz'da bayrak soluyor, devlet çöküyordu. Tıpkı 1919’da yaşandığı gibi. Neredeyse Türkiye iç kargaşa ve çatışma ortamına sürükleniyordu. Bağımsızlığımız elimizden kayıp gidecekti. 19 Mayıs 1919'dan öç alınacaktı. FETÖ, müstevlilerin yarım kalan emellerini tamamlamak için ateşe, silaha, bombaya sarılmıştı. Ederi bir dolar olan hainler Türkiye Büyük Millet Meclisini bombaladı. Cumhurbaşkanlığı yerleşkesine, MİT ve emniyet binalarına kurşun yağdırdılar. 251 vatan evladını şehit ettiler, 2 bin 194 vatan evladını yaraladılar. Hiç böyle bir durumla karşılaşmamıştık. Türk Silahlı Kuvvetlerine sızan küçük ve dar kadrolu bir ihanet çetesi, acımasızca Türkiye'ye saldırdı. Oluk oluk kan döktüler. Askeri kamuflaj içine saklanan alçaklar, tarihi varlığımıza az daha kast ediyorlardı. Bekamıza infaza kalkıştılar. Böylesi bir durum karşısında Türk milleti tepkisiz kalamazdı. Türk milliyetçileri sessiz ve hareketsiz duramazdı. İşgal teşebbüsüne karşı en sert duruşu gösterdik, darbeci teröristlerin önünü kestik. Aziz milletimiz bir kez daha, 'Ya istiklal ya ölüm' dedi. FETÖ'cüleri doğduğuna pişman etti. Zulüm püskürtüldü, işgal denemesi, ihanet seli tersine çevrildi. Türk milleti mukaddesatına sahip çıktı. Samsun, al bayrağını indirtmedi."

"YENİ SİSTEM KUTLU BİR DİRİLİŞ, SAĞLAM BİR DURUŞ, DEVAMLI BİR YÜKSELİŞTİR"

Darbe girişiminden sonra devletin ve milletin güvenliğini en üst düzeyde temin etmek mecburiyetinin doğduğuna işaret eden Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çünkü hainler durmayacaktı. Türkiye'ye kefen biçen şerefsizler vazgeçmeyecekti. İşte bu gelişmeler karşısında Türk milletinin nefsi müdafaa gayretinden, egemenlik haklarını muhafaza gayesinden yeni bir hükümet sistemi tecelli etti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin temeli 7 Ağustos 2016'da İstanbul Yenikapı'da milyonların katılım ve kararı ile atıldı. 16 Nisan 2017'de bizzat Türk milleti yeni hükümet sistemine 'evet' dedi. Türkiye, milli güvenlik mülahazalarıyla, huzur ve istikrar arayışıyla geleceğini Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde gördü. Yeni sistem kutlu bir diriliş, sağlam bir duruş, devamlı bir yükseliştir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle birlikte Türkiye Cumhuriyeti hem güçlenmiş hem de taçlanmıştır. Yeni sisteme karşı çıkanlar bit pazarında bezirganlık yapanlardır. Zeytin Dalı Harekatı'nı çekemeyenlerdir. Yani sisteme karşı gelenler beka mücadelemizi hazmedemeyen çürüklerdir."

''BUNLARA BAKSAK ASIL DARBE OHAL'İN İLAN EDİLDİĞİ 20 TEMMUZ 2016'DIR"

Devlet Bahçeli, konuşmasında CHP ve Millet İttifakı'na yönelik sert eleştirilerde bulunarak, şunları kaydetti:

"CHP'ye kulak verilirse hep aynı yalan, hep aynı dolan, hep aynı masal. Mustafa Kemal'in kemiklerini sızlatan CHP, kriz ve kaosa oynuyor. Bu çarpık ve düşük anlayış, Amasya Genelgesi'ni yıkmak, Erzurum ve Sivas kongrelerini yok saymak istiyor. FETÖ'ye bir kez olsun terör örgütü diyebildiler mi? PKK'ya, PYD'ye, YPG'ye bir kez olsun sert bir tepki gösterebildiler mi? 15 Temmuz'u bir defa da olsa hain bir darbe kalkışması olarak ifade edebildiler mi? Bunlara baksak asıl darbe OHAL'in ilan edildiği 20 Temmuz 2016'dır. Bunlara kulak versek 15 Temmuz senaryo, tiyatro, düzmece ve planlıdır. Bu kadar milli ve manevi değerlerimize yabancılaşmışlardır. Bu denli Türk düşmanlarının kullanım ve denetimine girmişlerdir. Emperyalizm ne diyorsa CHP, İP, HDP tekrar etmektedir. Pensilvanya neyi konuşsa bu karanlık zihniyetler aynen tatbikinin peşine düşmektedir. 24 Haziran'da olur da zillet ittifakı öne çıkar, bu ittifaktan birisi hasbelkader ikinci tura kalırsa FETÖ'nün 15 Temmuz'da yarım bırakmak zorunda kaldığı işgal girişimi yeniden tutunacak bir zemin bulacaktır. Tehlike bu kadar yakındır, konu vatan, bayrak ve beka konusudur. Mesele 'az yedim, çok yedim, aç kaldım, tok uyudum' meselesi değildir. Mesele Türkiye'dir. Bu itibarla 24 Haziran'ın telafisi yoktur. Sandığın teyidi olmayacaktır. Ya beka ve birliğimize helal mücadelemizle sonuna kadar sahip çıkacağız ya da zilletin açtığı çukura zelil niyetlerin kazdığı kuyuya hep birlikte düşüp boğulacağız."

Anadolu topraklarının kahramansız kalmayacağını ifade eden Bahçeli, konuşmasında şair Hüseyin Nihal Atsız'ın dizelerine yer verdi.

Bahçeli, şöyle konuştu:

"Bu itibarla mahvımızı isteyenlere müsaade edemeyiz. Yıkımımızı gözleyenlere izin veremeyiz, 'buyur' diyemeyiz. Biz Türkiye'yiz, biz Türk milletiyiz. Biz 19 Mayıs 1919’da Samsun'a çıkan Mustafa Kemal'iz. Biz Türk'ün bayrağına bakıp bakıp çırpınan Karadeniz, düşmana Anadolu'yu zindana çeviren imanız, teslim olmayan ulvi inancız. Bu topraklar kahramansız kalmaz. Çünkü en ücra köşelerden, en mahzun yüreklerden sessizce yükselen dualar vardır. Bu duaların gücüyle bin yıldır bu coğrafyadayız, önümüzdeki bin yıllarda da mutlaka olacağız. Biliyorum ki Samsun kahramandır, Türk milleti kahramanlık destanıdır. Kahramanlar yoksa dalkavuklar vardır, kahramanlık yoksa gelecek karanlıktır. Tarih bir milletin kanını, hakkını, varlığını hiçbir zaman inkar etmemiştir. Türk milleti inkar edilecek, hafife alınacak, varlığı imha edilecek bir kalabalık veya yığın değildir, olmayacaktır. Bu kapsamda, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türk milletinin dünden bugüne taşıdığı, emek emek kazandığı her hakkı mahfuz tutan, bunları ileriye götürme amacıyla bezenmiş milli bir reform, tarihi bir iradedir. Cumhur İttifakı milli aklın ürünüdür. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, bu aklın sonucudur. Cumhur İttifakı adaletin, ahlakın, sabrın, huzurun, sükunetin, istikrarın, birliğin güvencesi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ise bu güvencenin hareket ve yönetim merkezidir. Terörizmle çok boyutlu süren mücadelenin başarısı için yeni hükümet sistemi kurum ve kurallarıyla 24 Haziran'dan sonra uygulamaya geçmelidir. Menbiç’teki duruşumuz, Afrin’deki cesaretimiz, El Bab’daki tavrımız, Kandil’deki azametimiz için Türkiye yol kazasına uğramamalı, 24 Haziran'dan sonra daha güçlü bir şekilde yoluna devam etmelidir."

"TÜRKİYE 24 HAZİRAN'DAN SONRA RAHAT BİR NEFES ALACAKTIR"

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin, 24 Haziran için en büyük milli proje olduğuna vurgu yapan Bahçeli, şunları kaydetti:

"Bu sistemle birlikte devlette tıkanıklık olmayacak, sistemik bunalımlar yaşanmayacak, Meclis daha kuvvetlenecek, yargı ise daha bağımsız ve tarafsız hale gelecektir. Samsun huzurla buluşacaktır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, 29 Ekim 1923’ün tamamlayıcı hamlesi olarak tarihle örtüşecektir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi geleceğin tasarım ve dizaynıdır. Kaldı ki mütecaviz emellere engeldir. Yasama, yürütme, yargı arasındaki yetki, çıkar, alan ve sınır gerilimlerinin son bulması Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin tam olarak yerleşmesiyle sağlanacaktır. Cumhur İttifakı'nın fedakarlığı, aziz milletimizin iradesiyle şekillenen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye'ye inancın, milli vicdana sadakatin ifadesidir. Bu yüksek inanç ve sadakat, muazzam bir kudretten nasıl bir mücadele yöntemi çıkabileceğinin de eşi bulunmaz bir örneğini teşkil edecektir. Türkiye 24 Haziran'dan sonra rahat bir nefes alacaktır. Hainler sinecek, Türk düşmanları felç geçirecektir."

Bahçeli, MHP'nin Türkiye'nin yeniden inşası konusunda sorumluluk almaktan, üstüne düşeni yapmaktan bir an olsun tereddüt göstermeyeceğini, Türkiye için var olduklarını söyledi.

Samsun için hizmete talip olduklarını ve taraflarının belli olduğuna işaret eden Bahçeli, "Bizim yönümüz de bellidir. Yapacağız, mücadele edeceğiz, mutlaka başaracağız. 24 Haziran'da yeni bir Türk zaferine hep birlikte ulaşacağız. Milliyetçi Hareket Partisi özellikle TBMM'de denge ve denetleme görevini üstün ve kararlı bir azimle yerine getirecektir. Seçim beyannamemizde verdiğimiz sözlerin, dile getirdiğimiz vaatlerin hepsini hayata geçirmek için çok çalışacağız, siyasi anlaşma, uzlaşma ve kucaklaşmayla milletimizin sorunlarını çözeceğiz" diye konuştu.

Başkaları gibi kavga etmeyeceklerini, yollarına bakacaklarını anlatan Bahçeli, başkalarının iftira atabileceğini, MHP olarak önlerine bakıp işlerini yapacaklarını belirtti.

Bahçeli, bir ve beraber olacaklarını vurgulayarak, "Birlikte güçlü Türkiye'yi Allah'ın izniyle inşa edeceğiz. 2023 hedeflerini gerçekleştirmek için üstümüze ne görev düşüyorsa yapacağız. Milliyetçi Hareket Partisi TBMM'de güçlü bir şekilde yer alıp, sosyal, ekonomik ve siyasal politikalar üzerinde tesirli olacaktır" ifadesini kullandı.

Seçim vaatlerini sıralayan Devlet Bahçeli, teröristler, çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, kadın katilleri hariç olmak üzere kader kurbanlarına af çıkarılması gerektiğini söyledi.

Vatandaşların kredi, kredi kartı borçları ve yüksek faiz sarmalının neden olduğu yoksulluk tuzağından kurtarılması için çalışma yapacaklarını anlatan Bahçeli, "Ekonominin ihtiyacı olan alanlarda yapısal reformların hızla gerçekleştirilmesi, esnaf ve çiftçilerimizin vergi ve prim yükünün hafifletilmesi, esnaf ve sanatkarlarımızın geçmiş hizmetlerine borçlanma hakkı tanınması, staj ve çıraklık sürelerinin emeklilik hizmetine sayılması, yük ve yolcu taşımacılığı yapan esnafımıza vergisiz akaryakıt sağlanması, şoför esnafımıza yıpranma payı hakkı temin edilmesini yapacağız" dedi.

Bahçeli, çiftçilerin kullandığı mazot üzerindeki vergileri kaldıracaklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Sulamada ve tarım işletmelerinde kullanılan elektrikten KDV alınmaması, tohum, fide ve ilaç gibi girdilerin vergi yükünün düşürülmesi, işsiz her aileden bir kişiye asgari ücretin yarısı kadar aile desteği yardımı verilmesi, gençlerimizin, iş bulana kadar ailelerinin sağlık sigortasından yararlanması ve öğrenim kredisi borçlarından faiz alınmaması, üniversiteye giriş sınavının kaldırılması, emekli aylıklarındaki eşitsizliklerin giderilmesi, refah payının yükseltilmesi, emeklilikte yaşa takılan kardeşlerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi, kadınlarımıza sigortalılık öncesi doğumları için borçlanma hakkı tanınması, kadına şiddet ve çocuk istismarının önlenmesi, kadına ve çocuğa karşı suçlarda cezaların ağırlaştırılması, adli yardım desteği sağlanması, dava açma zaman aşımının kaldırılması, asgari ücretten vergi alınmaması, ücretlilerin asgari ücret kadar gelirinin vergi dışı bırakılması, kadro alamayan taşeron işçiler, 4/B'li, vekil, sözleşmeli, fahri ve geçici statüde çalışanların kadroya alınması, kamu çalışanlarının tüm ek ödemelerinin emekli aylığına yansıtılması, öğretmenlerimizin ek göstergesinin 3600'e çıkarılması, atanamayan öğretmenlerimizin tamamının kademeli olarak atanması için kadro ihdas edilmesi, kahraman ve fedakar uzman çavuşlarımızın tümünün kadroya alınması, özlük haklarıyla birlikte mali ve sosyal durumlarının iyileştirilmesi, emniyet çalışanlarımızın özlük haklarının düzeltilmesi, polislerimizin ek göstergesinin 3600'e yükseltilmesi, haftada 40 saatin üzerindeki hizmetler için fazla mesai verilmesi, engelli ve engelli yakını aylığının yükseltilmesi ve engelli aylığı ödenmesinde, aile geliri yerine kendi gelirlerinin esas alınması, muharip gazi şeref aylığının artırılması ve hepsine aynı tutarda ödenmesi...."

"ŞEHİT YETİMLERİNİN TAMAMINA İŞ"

Şehit anne ve babalarının aldıkları maaşı artırarak şehit yetimlerinin tamamına iş hakkı vereceklerini dile getiren Bahçeli, ordu ve polis vazife malullerinin maaşlarını da iyileştireceklerini kaydetti.

Bahçeli, malul sayılmayan gazilere "gazilik" unvanı verilmesi için gerekli yasaların çıkarılması konusunda mücadele edeceklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Cumhur İttifakı millet aklı, geleceğin teminatı. Cumhur İttifakı millet aklı, huzurlu Türkiye... 24 Haziran seçimleri, büyük milletimizi tıpkı asırlar öncesinde olduğu gibi lider ülke Türkiye ülküsüne götürecek yolun başlangıcı olacaktır.

Karadeniz, al bayrağımıza bakınca yine çırpınacaktır. Çırpınırdı Karadeniz, bakıp Türk'ün bayrağına. Ah ölmeden bir görseydim, düşebilsem toprağına. Sırmalar sarsam koluna, inciler dizsem yoluna, fırtınalar dursun yana, yol ver Türk'ün bayrağına. Türkistan'dan esen yeller, şimdi sana selam söyler, vefalı Türk geldi yine, selam sana Türk'ün bayrağına. Kafkaslardan aşacağız, Türklüğe şan katacağız, Türk'ün şanlı bayrağını, hak ettiği zirvelere asacağız. 24 Haziran şimdiden kutlu olsun. Geleceğimiz dilerim ki parlak olsun. Varlığımız inşallah daim olsun. Allah Samsunlu kardeşlerimden razı olsun."

Sayfa Yükleniyor...