Zir Vadisi'ne silahlar yeni gömülmemiş

Ankara’da Zir Vadisi’nde bulunan mühimmatla ilgili Yarbay Mustafa Dönmez’in Genelkurmay Askeri Mahkemesi’ndeki yargılanmasında kamera kayıtları incelendi.

Anadolu Ajansı 27.10.2009 - 18:55

Duruşma Hakimi Binbaşı Cemil Çelik, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, ikinci ''Ergenekon'' davasında tutuklu olarak yargılanan sanık Yarbay Dönmez'in, Silivri Ceza İnfaz Kurumlarındaki duruşmalara katılması için Mamak Askeri Cezaevi'ne yazı yazdığını bildirdi.

Duruşmada, Yenikent'teki Zir Vadisi'nde yapılan kazılara ilişkin jandarmanın ve emniyet güçlerinin yaptığı kamera kayıtları izlendi.

Yaklaşık 1 saat süren kamera görüntülerinin izlenmesinin ardından Hakim Binbaşı Çelik, jandarma ve emniyet müdürlüğünün kamera kayıtlarının ''birbirine uygun'' olduklarının görüldüğünü zapta geçirdi.

Yarbay Dönmez kazılan yerlerle ilgili olarak ifadesinde buraların yakın dönemde kazıldığını iddia etmişti. Hakim Çelik ise görüntülerden kazılan yerin Yarbay Dönmez'in iddialarının aksine ''yakın zamanda kazınmış izlenimi vermediğini'', görüntülerin; mühimmatların nasıl bulunduğu, mühimmat bulunan yerin nasıl tespit edildiği ve ölçümlerin nasıl yapıldığına ilişkin kanaat verdiğini kaydetti.

Mahkeme heyeti, görüntülerin izlenmesinin ardından sanık Yarbay Dönmez'in taleplerini görüştü. Hakim Binbaşı Çelik, Dönmez'in bazı kişilerin tanık olarak dinlenmesine yönelik taleplerinin, bu kişilerin daha önce dinlendiği gerekçesiyle reddedildiğini açıkladı.

Duruşma Dönmez'in kendi isteği üzerine gelecek duruşmaya katılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasına, sanık Dönmez'e savunmasını hazırlaması için süre verilmesine ve kazılara ilişkin kamera kayıtlarındaki konuşmaların yazılı dökümünün çıkartılmasının beklenmesine karar vererek ertelendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...