ÇANAKKALE'DE 100. YIL - 7 İNSAN 7 ÖYKÜ

15.10.2015 - 14:17

20. yüzyıl tarihini değiştiren Çanakkale muharebelerinin üzerinden 100 yıl geçti. Bugünkü Türkiye’nin varoluş koordinatlarını tarihe kazıyan bu savunma savaşı, şehit olan onbinlerce fedakar insanın yüksek ruhları sayesinde kazanılmıştı.
Artık onları “Mehmetçik” diyerek geçmeden, hepsini teker teker tanıma ve kalbimize gömme vakti geldi.

NTV’de yayınlanan “Çanakkale’de 100. Yıl – 7 İnsan 7 Öykü” belgeseli bu amaçla hazırlanmış bir yapım. Gerçek belgelerin, göz tanığı kahramanlarının yazdığı kayıp günlük ve hatıralarından yola çıkılarak hazırlanan belgesel, bu kayıtların ışığında 7 insanın öyküsünü anlatıyor. Çanakkale Savaşları uzmanlarından tarihçilere, savaşın tanıklarının çocuklarından koleksiyonerlere kadar çok sayıda kişiyle yapılan röportajlar, belgeselin unutulmaz anlarını oluşturacak gerçek öykü ve hatıraları gün ışığına çıkarıyor. Belgeselde ilk kez yayınlanan görüntü ve fotoğrafların yanısıra, az bilinen tarihi kayıtlardan bir kısmı da ilk defa konu başlığı olarak ekrana geliyor.

Ahmet Yeşiltepe’nin hazırlayıp sunduğu, kurgusunu Cihan Çekiç, görüntü yönetmenliğini Hüseyin Eroğlu’nun üstlendiği yapım 7 başlıktan oluşuyor; Tabur İmamları, Sargı Yerleri, Yeraltı Savaşları, Cephede Aşk, Bilinmeyen Kitaplar, Yaşayan Günlük, Menkıbeler.

Öneriler