'Prenses Diana'nın Gizli Dünyası' - NTV Belgesel Kuşağı

31.08.2017 - 22:56

Hikayesi her zaman başkalarının aracılığıyla anlatılmıştır. Şimdi!.. Benzersiz bir arşiv ile kendi sözleriyle Diana… Belgesel, Diana’nın bugüne kadar gün yüzüne hiç çıkmamış dürüst ve uzlaşmacı tavrına dair diyalog ve röportajları izleyicilerle buluştu. 1992 yılında Diana’nın Charles ile olan evliliği öyle büyük bir sıkıntı içindeydi ki daha sonradan “Galler Savaşları” olarak adlandırılacak dönemin ilk kıvılcımını çakmasına yetti. Bu savaş Diana’nın BBC’nin Panorama programına çıkmasıyla zirve noktasına ulaştı ve Charles ile boşanmalarıyla sonuçlandı. Diana, bu iki olay arasında geçen iki yılı; kendini nasıl anlatacağı, nasıl konuşma yapacağı üzerine gizlice hitabet dersleri alarak geçirdi. Hitabet eğitmeni Peter Settelen’dan aldığı dersler Diana’nın tanımıyla onu “Şişko, Tıknaz Tiki”den, ölümünün de gerçekleştiği 1997 yılında dünyanın en ünlü kadınına dönüştürmüştü. Bu dersler amatör bir kamerayla kaydedilmişti. Bunlar, Diana’nın bilinen en el değmemiş görüntüleriydi. Kayıtlarda belki de Diana’nın en doğal, muzip, espritüel ve oldukça etkileyici hâllerine tanık oluyoruz.

Belgesel, Diana’nın Britanya masalına girişinden işlerin nasıl umulmadık bir noktaya gidişini anlatıyor. Tüm bunların yanı sıra Diana’nın asıl hayat hikayesi; hırs ve korkuları da mercek altına tutuluyor. Güçlü, zaman zaman hataları da olan, ama geniş kitlelerce saygı duyulan genç bir kadının hayat hikayesi… Çocuklarını korumak için kendi gücüne güvenen bir anne. Diana’nın hayatının bu yönü, tüm güçlü ve zayıf yönleriyle; hepimizin yakından tanıdığı kamuya dönük kişiliği ile bir araya geliyor.

Diana’yı yakından tanıyanların röportajlarına ek olarak, yaklaşık 10 yıl boyunca Diana’nın dans eğitmenliğini yapan Anne Allan, Diana’yı Charles ile evlenmeden önce tanıyan ve evliliği boyunca da yanında olan Doktor James Culthurst, yıllarca Diana’nın korumalığını yapmış Ken Wharfe ve yaklaşık 10 yıl Diana’nın resmi işlerini yürütmüş, “Galler Savaşı”nın tanıklarından Patrick Jephson’a ait röportajlar bulunuyor.

Dünyada derin yankı uyandıran İngiltere yayının ardından; Prenses Diana'nın Gizli Dünyası; NTV’de!

Öneriler