Şevval orucu (6 gün orucu) ne zaman, kaç gün tutulur? Şevval orucunun hükmü

Ramazan ayının sona ermesi ardından gözler Şevval orucuna çevrildi. Şevval ayı, Müslüman alemi için önemli aylardan biridir ve bu dönemde dileyenler oruç tutarak ibadetlerini yerine getirmiş olur. Peki, şevval orucu (6 gün orucu) ne zaman, kaç gün tutulur?

Şevval orucu (6 gün orucu) ne zaman, kaç gün tutulur? Şevval orucunun hükmü

Şevval, Hicri takvime göre yılın 10. ayıdır. Ramazan Bayramı'nın ilk gününden itibaren Şevval ayının rahmeti ve bereketiyle vatandaşlar ibadetlerini yerine getirmeye başlar. Peki, bu yıl Şevval orucu (6 gün orucu) ne zaman başlıyor? 

2024 ŞEVVAL ORUCU TARİHİ

Şevval ayı bu sene 10 Nisan 2024 tarihinde başlıyor. Şevval ayının ilk günü Ramazan Bayramı'nın 1. günü idrak ediliyor.

Şevval orucu (6 gün orucu) ne zaman, kaç gün tutulur? Şevval orucunun hükmü - 1

ŞEVVAL ORUCU KAÇ GÜN TUTULUR?

Bayram döneminden sonra tutulması uygun görülen Şevval orucunu, Şevval ayının sonrasına bırakmamak gerekir. Ramazan'dan sonra Şevval ayında altı gün tutmak müstehaptır. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur.” (Müslim, Sıyâm, 204 [1164]) buyurmuştur. Bu oruç peş peşe tutulabileceği gibi ara verilerek de tutulabilir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, 2/435).

Şevval ayında nâfile olarak tutulan oruç, Ramazan’da tutulmayan oruçların yerine geçmez; yani Ramazan’da tutulmayan oruçların ayrıca kaza edilmesi farzdır. Bir oruçta hem kaza hem de nâfile yerine niyet edilmesi geçerli olmadığından Şevval ayında tutulan oruçta da bunlardan yalnız birine niyet etmek gerekir. Şevval ayında oruç tutulurken, Ramazan’da tutulamayan oruçların kazasına niyet edilirse bu oruçlar kaza orucu olarak tutulmuş olur.

Sayfa Yükleniyor...