ABD ve Çin'den Covid-19 ile aynı özelliklerde virüs yaratma planı

Yeni belgeler, ABD'li ve Çinli bilim insanlarının 2018 yılında Covid'de görülen nadir özelliklerin aynısına sahip yeni bir virüs yaratmayı planladığı bir proje tasarısını ortaya çıkardı. Laboratuvar ortamında üretilmesi planlanan virüs Covid'le çok benzer özellikler gösteriyor.

ABD ve Çin'den Covid-19 ile aynı özelliklerde virüs yaratma planı

Pandemiden bir yıl önce, Çinli bilim insanlarının bulaşıcı özelliklere sahip yarasa corona virüsleri üretmek için fonlarını kullanma planları olduğu ortaya çıktı.

Yüzlerce e-posta, hibe başvurusu ve bilimsel makaleden oluşan belgeler, laboratuvar ortamında üretilmesi planlanan virüsü "SARS benzeri salgın tehlikesi" haline getirecek dört özelliğin altını çizdi.

Dosyaları ifşa eden bir gözlemciye göre araştırma teklifinde belirtilen virüse ait dört özelliğin tümü, Covid'e neden olan SARS-CoV-2'nin özellikleriyle eşleşiyor.

DENEY İÇİN "TASLAK" NİTELİĞİNDE

Deney teklifi reddedildi ve deneylerin gerçekten yürütüldüğüne dair resmi bir kayıt yok. Bununla birlikte viroloji uzmanları, kayıtların Covid-19'u yaratmaya yönelik açık bir "taslak" olduğunu söylüyor.

Sağlık Örgütü danışmanı ve bir sonraki salgını önlemek için çalışan "One Shared World" grubunun kurucusu Jamie Metzl, belgelerin Covid'in zoonotik kökenli olduğu yani virüsün vahşi doğada başladığı ve dünyaya yayıldığı teorisini çürüttüğünü söyledi.

Bazı uzmanlara göre iddia edilenin aksine Huanan pazarında zoonoz olduğuna dair kanıt yok.

Covid-19'un kökeni uzun süredir tartışmalı bir konu ve insanlar genellikle iki teoriden birine inanıyor: laboratuvar üretimi veya zoonotik kaynaklı olduğu teorileri.

KOMPLO TEORİSİ OLMAYABİLİR

Laboratuvar sızıntısını destekleyenler bir zamanlar komplo teorisyenleri olarak görülse de, federal kurumların artık SARS-CoV-2'nin 'deki bir laboratuvarda yaratıldığı ve buradan sızdırıldığı inancını desteklemesiyle birçok yeni kanıt ortaya çıktı.

başkanının eski tıbbi danışmanı Dr. Anthony Fauci her zaman laboratuvar sızıntısı teorisini şiddetle reddetmiş ve hatta Covid'in laboratuvardan kaynaklandığı ihtimalini çürütmek için 2020'de bir çalışma yaptırmış olsa da, son zamanlarda Covid'in bir laboratuvardan kazara kaçmış olabileceği fikrini reddettiğini inkar etmeye başladı.

Geçen haftaki son sorgusunda laboratuvar sızıntısı hipotezinin artık bir komplo teorisi olmadığını kabul etti.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...