ABD ve İngiltere'den İran'a yeni yaptırımlar

ABD ve İngiltere, İran'ın geçen hafta İsrail'e yönelik gerçekleştirdiği füze ve insansız hava aracı (İHA) saldırısının ardından İran'ın İHA üretimini hedef alan yeni yaptırımlar duyurdu.

ABD ve İngiltere'den İran'a yeni yaptırımlar

Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'a yönelik yeni yaptırımların 13 Nisan saldırısında kullanılan "Shahed" İHA'larının motorları da dahil olmak üzere İHA üretimini sağlayan 16 kişi ve iki kuruluşu hedef aldığı belirtildi.

Bakanlık ayrıca, 'ın en büyük çelik üreticilerinden biri olan Khuzestan Steel Company'ye (KSC) çelik üretimi için bileşen malzemeleri sağlayan veya KSC'nin çelik ürünlerini satın alan beş şirketin tespit edildiğini açıkladı.

Açıklamada ayrıca, Devrim Muhafızları'nı maddi olarak desteklediği söylenen İranlı otomobil üreticisi Bahman Group'un üç yan kuruluşunun da hedef alındığı belirtildi.

İNGİLTERE'DEN 13 KURULUŞA YAPTIRIM

'nin yaptırımlarıyla eş zamanlı olarak de 'ın İHA ve balistik füze endüstrilerinde yer alan çeşitli askeri kuruluşlarını hedef alan yaptırımlar uyguladı.

İngiltere, Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanlığı ve Devrim Muhafızları Donanması (IRGC) da dahil olmak üzere 'ın askeri birimlerine yaptırımlar açıkladı.

Resmi açıklamada, İngiliz yaptırımlarının toplamda 13 kuruluş veya kişiyi hedef aldığı belirtildi.

AVRUPA BİRLİĞİ DE YAPTIRIMLARI ARTIRIYOR

Avrupa Birliği liderleri de ayrıca Tahran'ın İsrail'e yönelik füze ve insansız hava aracı saldırısının ardından 'a yönelik yaptırımları artırma kararı aldı.

Tahran, 13 Nisan'daki "Gerçek Vaat Operasyonu"nu, İsrail'in 1 Nisan'da Şam'daki konsolosluğuna düzenlediği saldırıya misilleme olarak başlattığını açıkladı.

İsrail misilleme yapacağını söylerken, İran Devrim Muhafızları'nın üst düzey bir komutanı İran'ın İsrail tehditlerinin ardından "nükleer doktrinini" gözden geçirebileceğini söyledi.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...