ABD ve Meksika arasındaki duvar gerilimi artıyor

Meksika sınırına duvar örülmesini öngören kararnameye imza atan Trump ile Meksika yönetimi arasındaki "duvarın finansmanı" tartışması büyüyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.01.2017 - 20:50 | Son Güncelleme : 27.01.2017 - 00:18

ABD ve Meksika arasındaki duvar gerilimi artıyor

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika sınırına örülmesi için kararname imzaladığı duvarın masraflarını ödemeyeceğini belirten Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto ile ay sonunda Washington'da yapacağı toplantıyı iptal edebileceğini açıkladı. Nieto'nun Trump'a cevabı ise "ABD'ye gitmiyorum" oldu.

Meksika sınırına duvar örülmesini öngören kararnameye imza atan Trump ile Meksika yönetimi arasındaki "duvarın finansmanı" tartışması giderek büyüyor.

Duvarın finansmanıyla ilgili karşılıklı açıklamaların ardından Trump, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Eğer Meksika, acil ihtiyaç olan bu duvarın parasını ödemek istemiyorsa belki de önümüzdeki toplantıyı iptal etmek daha iyi olur" ifadesini kullandı.

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto
Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto

ABD'YE GİTMİYORUM

Ay sonunda Washington'da iki lideri bir araya getirecek toplantının iptal edilebileceği açıklaması karşısında "şaşkına dönen" Meksika yönetimi ilk saatlerde resmi bir değerlendirme yapmazken, Nieto'nun "ABD'ye gitmiyorum" açıklaması gecikmedi.

Açıklamasında, "ABD Başkanı ile önümüzdeki salı günü yapılması planlanan toplantıya katılmayacağımı bu sabah Beyaz Saray'a ilettik" diyen Nieto, iki ülke arasındaki iş birliğinin sürmesi gerektiğine inandığını vurguladı.

Meksika Maliye Bakanı Jose Antonio Meade ise "Sanıyorum diplomasi Twitter aracılığıyla yapılmaz" diyerek Trump'ın duvarla ilgili süreci sosyal medya hesabı üzerinden yönetmesini eleştirdi.

Beyaz Saray'a çıktıktan sonraki ilk televizyon mülakatını ABC kanalına veren Trump, "Meksika, duvarın parasını yüzde 100 ödeyecek" açıklamasını yapmıştı. Meksika yönetimi ise uzun süredir "duvarın parasını ödemeyeceklerini" dile getiriyordu.

TRUMP'TAN CEVAP

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto'nun salı günü Washington'da yapılması planlanan toplantıya katılmayacağını açıklamasının ardından, "toplantının iptali" konusunda Nieto ile mutabık olduğunu belirtti.

Meksika Devlet Başkanı'nın açıklamasına Philadelphia'da cevap veren Trump, "Meksika Devlet Başkanı ile ben, önümüzdeki hafta yapılması planlanan toplantının iptali konusunda mutabık kaldık. ABD'ye saygılı davranmayan Meksika ile bu tür bir toplantı verimsiz olurdu" yorumunda bulundu.

Sayfa Yükleniyor...