ABD'deki imam cinayetinde tutuklama

ABD'de, imam ve arkdaşının katil zanlısı, çıkarıldığı ilk mahkemede 'suikast' suçundan tutuklanarak cezaevine kondu.

Haberler - Anadolu Ajansı 17.08.2016 - 07:50 | Son Güncelleme : 17.08.2016 - 07:53

ABD'deki imam cinayetinde tutuklama

ABD'nin New York kentinde Bangladeş asıllı imam Maulama Akonjee ve arkadaşı Thara Uddin'in katil zanlısı Oscar Morel çıkarıldığı ilk mahkemede, "suikast" suçundan tutuklanarak cezaevine kondu.

New York'un Queens bölgesindeki yoğun olarak Bangladeşlilerin gittiği caminin imamı ve arkadaşını öldürmek suçlamasıyla mahkemeye çıkan 35 yaşındaki Morel, kefaletsiz tutuklu yargılanacak.

Elleri kelepçeli ve ayakları prangalı şekilde salı günü öğleden sonra mahkemeye çıkarılan Morel'e hafta sonu tamamlanacak soruşturmanın sonucunda, ömür boyu hapis cezası istenebileceği bildirildi.

Savcılar, Morel'in gerçekleştirdiği saldırıyı "suikast" olarak değerlendirirken, zanlıya "Birinci dereceden adam öldürme", "ikinci dereceden adam öldürme" ve "ikinci dereceden yasaklı silah bulundurmak" suçlamalarında bulundu. 

Saldırıyı soruşturan müfettişlerin, saldırının arkasındaki nedenin ne olduğu konusunda henüz net bir bilgiye ulaşamadıkları belirtildi.

Queens Bölge Savcısı Richard A. Brown yaptığı açıklamada, olayın "nefret suçu" olup olmadığının, müfettişlerin bu konudaki soruşturmayı hafta sonu tamamlamalarının ardından ortaya çıkacağını bildirdi.

New York'un Queens ilçesindeki Al Furkan Jame Camisi'nde öğle namazı çıkışında iki Müslümanı katleden İspanyol asıllı Morel, silahlı saldırıdan 10 dakika sonra bir bisiklete çarpıp kaçması nedeniyle pazar günü polis tarafından gözaltına alınmıştı.

Sayfa Yükleniyor...