ABD'den Kandil harekatına destek

Kuzey Irak'taki terör kamplarına yönelik hava harekatıyla ilgili, ''Türkiye'nin terörist saldırılara karşı kendini savunma hakkının tanındığı'' açıklaması geldi.

Anadolu Ajansı 19.08.2011 - 01:16

ABD'den Kandil harekatına destek

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, günlük basın toplantısında, Türk ordusunun terör örgütü PKK'ya yönelik Irak'ın kuzeyine yönelik hava harekatına dair soruyu yanıtladı.

''ABD'nin, Türkiye'nin terörist saldırılara karşı kendini savunma hakkını tanıdığını'' ifade eden Nuland, ''sadece geçen ay PKK'nın üç düzine Türk güvenlik personelini öldürdüğünü'' hatırlattı.

Nuland, ''Türkiye, Irak ve ABD'nin ortak düşmanı olan PKK ile mücadelede Türkiye ile Irak arasında devam eden yakın işbirliği de desteklediklerini'' kaydetti.

Nuland, bir soru üzerine de, Suriye konusunda diplomatik çabalarının aşamalarıyla ilgili Türkiye ile sürekli temas halinde olduklarını ve Türkiye'nin ABD'nin Suriye'ye yönelik bu son açıklamalarının zamanlamasından da gayet iyi düzeyde haberdar olduğunu söyledi.

Başka bir soru üzerine, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Suriye Devlet Başkanı Beşar Essad'ı, Libya lideri Muammer Kaddafi ile karşılaştırarak ve Türkiye'nin hayal kırıklığını ifade ederek çok sert bir açıklama yaptığını'' hatırlatan Nuland, Türkiye'nin, doğru şeyi yaptığını ve şiddete son vermesi için komşusunu ikna etmeye çok çalıştığını kaydetti.

'ÇEKİLSİN' AÇIKLAMASI İSTENECEK Mİ?
Nuland, ''ABD'nin Türkiye'den, Essad'ın gitmesi gerektiği yönünde Türkiye'nin de bir açıklama yapmasını isteyip istemediğine'' yönelik soru üzerine, Türkiye'nin kendi ulusal kararını kendisinin vereceğini söyledi.

Nuland, ''Ama kimsenin, Türkiye'nin Suriye'deki durumdan mutlu olmadığına yönelik şüphesi olabileceğini sanmıyorum'' dedi.

Öte yandan Nuland, Suriye konusunda askeri operasyonun ''masada'' olup olmadığına yönelik soru üzerine, hiçbir şeyin masadan çekilmediğini ama askeri bir eylemin, Suriye halkı açısından olsun, Arap dünyası, Avrupa ve Amerika açısından olsun, tercih edilen bir durum olmadığını söyledi.

Nuland, Obama yönetiminin bugün açıkladığı yaptırımların benzerlerini diğer ülkelerden de beklediklerini ifade etti.

"ORTAKLIK SON DERECE ÖNEMLİ''
Öte yandan Amerikalı üst düzey yetkiliden, Suriye konusunda Türkiye ile oraklıklarının ''son derece önemli'' olduğu açıklaması geldi.

Bu noktada, ''Essad rejimine yönelik baskılarını giderek artıran Türkiye ile çok yakın istişare içinde olduklarını'' ifade eden yetkili, 11 Ağustos'ta ABD Başkanı Barack Obama ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasındaki telefon görüşmesinin içeriğini örnek verdi.

SURİYE'Yİ KONUŞTULAR
Söz konusu telefon görüşmesiyle ilgili başka bir üst düzey yetkili de, Obama-Erdoğan görüşmesinin çok uzun geçtiğini ve çoğunlukla Suriye üzerine odaklanıldığını söyledi.

Yetkili, bu konuşmada iki liderin ayrıca, ekiplerinin konu üzerinde yakın çalışması ve sürekli gelişmeleri izleme üzerinde anlaştığını belirterek, ''Bence, Türkiye ile koordinasyon ve istişarelerimiz sürekli ve güçlü. Bu, burada çok önemli bir rol oynuyor. Bunun da devamını istiyoruz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...