ABD: Suriye'de Kürtler için yarı özerk bir bölgeyi desteklemiyoruz

Türkiye’nin kaygılarını anladıklarını belirten ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, Suriye’de Kürtler için yarı özerk bir bölgeyi desteklemediklerini söyledi. Toner, "Kürtlere özerk bir bölge oluşturmamaları yönünde net tavrımızı ilettik" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.05.2016 - 10:48

ABD: Suriye'de Kürtler için yarı özerk bir bölgeyi desteklemiyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel’in hafta sonunda Suriye’ye yaptığı ziyarete ilişkin soruları cevapladı.

Türkiye ile yakın ilişki içinde olduklarını belirten ABD'li sözcü Toner, “Suriye’nin kuzeyindeki Kürtler hakkındaki endişelerini anlıyoruz. Kürtlere özerk bir bölge oluşturmamaları yönünde net tavrımızı ilettik” dedi.

Toner, “Kürtler IŞİD'ten boşaltılan bölgeleri ele geçirmeye çalışmamalılar ve bu toprakları o bölgedeki sivil yönetime bırakarak giden halkın geri dönmesini sağlamalıdır” ifadesini kullandık.

ABD'li yetkililerin PYD yetkilileriyle görüşmesini ise “Bu güçlerle irtibat halinde olmak istiyoruz” şeklinde açıklayan Toner, PYD ile görüşmelerinin onların özerklik taleplerine olumlu baktıkları anlamana gelmediğini vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Toner sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu görüşmeler Kürt güçlerle yakın işbirliği içinde olmak istediğimizi gösterir. Onların nelere ihtiyacı olduğunu, sahada ne tür zorluklarla karşılaştıklarını ilk elden öğrenmek istiyoruz. Fakat bu görüşmeler onların özerklik taleplerini tanıdığımız anlamına gelmez.”

Sözcü Toner, Rusya ve ABD arasında, Suriye’de ortak hava operasyonları düzenlemeye dair bir anlaşma olmadığını belirterek, “Biz böyle bir operasyon düşünmüyoruz” şeklinde konuştu.

KERRY LAVROV'LA TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Yazılı bir açıklama da yapan Toner, Suriye'nin batısında yer alan rejimin kontrolündeki sahil kentleri Tartus ve Ceble'de meydana gelen saldırıları kınadıklarını söyledi.

Esad rejiminin Halep ve Daraya şehirlerindeki şiddet olaylarına son vermesi yönünde çağrı yapıldığı açıklamada, Toner şu ifadelere yer verdi:

“Bu tür saldırılar çatışmaların durdurulması anlaşması ile uyuşmamaktadır. Bakan Kerry bu sabah Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir telefon görüşmesi yaparak konuyu gündeme getirdi ve Lavrov’a rejim güçlerinin Şam ve Halep bölgesinde sivillere yönelik saldırılarının sol bulması için baskı yapmasını söyledi.”

Sayfa Yükleniyor...