ABD'li 14 senatörden Trump'a Türkiye mektubu

ABD'de 14 senatör Başkan Donald Trump'a Türkiye hakkında bir mektup yazdı. Vizelerin askıya alınması kararını desteklediklerini bildiren senatörler, ülkede insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanlarında gerilemeler yaşandığını belirtti. Mektubu imzalayanlar arasında Bernie Sanders ve John McCain gibi önemli isimler var.

NTV Haber 26.10.2017 - 12:20 | Son Güncelleme : 26.10.2017 - 12:22

ABD'li 14 senatörden Trump'a Türkiye mektubu

ABD Başkanı Donald Trump'a mektup yazan 14 senatör, konsolosluk çalışanlarının tutuklanmasına tepki gösterdi.

ABD'li 14 senatör tarafından kaleme alınan mektupta, "Konsolosluk çalışanlarımız bu yıl üçüncü kez haklarında çok az kanıtla veya hiç kanıt olmadan tutuklandı" ifadesi yer aldı.

Mektupta, "Amerika Birleşik Devletleri bu tür davranışlara tahammül etmeyecektir" denildi.

Vizelerin askıya alınması kararını desteklediklerini belirten senatörler, bu hizmete ihtiyaç duyanların durumdan en az şekilde etkilenmesi için adımlar atılması çağrısı yaptı.

Senatörler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mayıs ayındaki ABD ziyareti sırasında yaşanan arbedeye de değindi.

Trump yönetiminin olaya karışanlara karşı harekete geçmediği ve olayı açık bir şekilde kınamadığı belirtildi.

Mektupta, "Türkiye'yle aramızdaki işbirliği, insan hakları ve hukukun üstünlüğü değerleri üzerinden olmalıdır" ifadesi kullanıldı.

Mektubu imzalayan senatörler arasında John McCain'ın yanı sıra geçtiğimiz yılki başkanlık seçimlerinde aday olan Bernie Sanders ve Marco Rubio da bulunuyor.

Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı John McCain daha önce de bir mektup yayınlayarak mayıs ayında yaşanan arbedenin sorumlularının cezalandırılmasını istemişti.

Sayfa Yükleniyor...