İngiltere'yi sarsan telekulak skandalında adı geçen medya patronu Rupert Murdoch ve oğlu James Murdoch, İngiliz Parlamentosu'nda ifade verdi.

İlişkili Haberler


Telekulak kurbanlarından özür dileyen ve 'hayatımın en aciz günü' diyen Murdoch, "Bu fiyaskodan sorumlu musunuz?" sorusuna 'hayır' yanıtını verdi ve "Benim güvendiğim ya da belki onların güvendiği insanlar sorumlu" dedi.

Medya patronu, kaybolduktan altı ay sonra cesedi bulunan 13 yaşındaki Milly Dowler'ın da telefonunun dinlendiğini öğrendiğinde "şoke olduğunu, dehşete düştüğünü ve utandığını" söyledi.

80 yaşındaki medya patronu Rupert Murdoch ve sahibi olduğu "News Corporation" şirketinin İngiltere ayağının sorumlusu ve yönetim kurulu başkanı oğlu James Murdoch, İngiliz Parlamentosunun Kültür, Medya ve Spor Komisyonu üyelerinin skandala ilişkin sorularını yanıtladı.

"HAYATIMIN EN ACİZ GÜNÜ"
Yaklaşık 3 saat süren ve farklı siyasi partilerin milletvekillerinden oluşan komisyonun toplantısında Rupert Murdoch, "hayatının ve kariyerinin en aciz gününü yaşadığını" söylediği ifadesinde, özellikle gazetenin eski çalışanları ve şirketinden kimlerin telefon dinlemeden haberi olduğu sorularına, duraksayarak, düşünerek ve kısa cevap verdi.

"ABD'YE ODAKLANDIĞIM İÇİN..."
"News of the World" gazetesinin News Corporation şirketinin yüzde 1'inden fazlasını oluşturduğunu belirten Rupert Murdoch, "skandalın boyutlarını bilmediğini" ve Amerika'daki yatırımlarına fazla odaklandığı için gazetede yaşananları gözden kaçırdığını savundu.

"UTANÇ, ŞAŞKINLIK, ŞOK"
Şirketin üst düzey yöneticilerinin telekulak skandalından haberdar olduklarına dair bir kanıtın bulunmadığını kaydeden Murdoch, 9 yıl önce öldürülen Milly Dowler'ın cep telefonuna bırakılan sesli mesajların dinlendiğini öğrendikten sonra "utanç, şaşkınlık ve şok" yaşadığını söyledi.

"UTANÇ NEDENİYLE KAPATTIK"
Dowler'ın telefonlarının dinlendiğini 2 hafta önce öğrendiğini belirten Rupert Murdoch, "News of the World gazetesini duyduğumuz utançtan dolayı kapattık ve tüm yönetim kurulu bu kararı aldı" dedi.

"SORUMLU DEĞİLİM"
Rupert Murdoch, bir milletvekilinin "Bu fiyaskodan sorumlu musunuz?" sorusuna, "Bundan sorumlu değilim. Benim güvendiğim ya da belki onların güvendiği insanlar sorumlu" yanıtını verdi. Murdoch, BSkyB ihalesinden telekulak skandalından oluşan tepki nedeniyle vazgeçtiklerini de söyledi.

KURBANLARDAN ÖZÜR DİLEDİ

Rupert Murdoch, oğlu James Murdoch ve Rebekah Brooksm
Rupert Murdoch, oğlu James Murdoch ve Rebekah Brooksm

Medya patronu, komisyon soruşturmasının sonunda okuduğu açıklamasında ise, "Olanlardan dolayı üzgünüz. Tüm kurbanlardan özür diliyoruz. Ancak olanları geri alamayız ve özür dilemek yeterli değil, her şey yoluna sokulmalı" dedi.

OĞLU DA İFADE VERDİ
Rupert Murdoch'ın oğlu James Murdoch ise, telekulak skandalının mağdurlarından özür diledi ve bundan büyük pişmanlık duyduklarını ifade etti.

Yaşananların "News Corporation" şirketinin takip etmeye çalıştığı standartlara yakışmadığını kaydeden James Murdoch, skandal iddialarının ardından şirketin süratle elinden geleni yaptığını söyledi.

James Murdoch, News of the World gazetesinin eski muhabirlerinin davranışlarının gazeteyi "lekelediğini" ifade etti. Murdoch, gazeteyle ilgili yasa dışı telefon dinleme olayının "yanlış" olduğunu kaydederek, sorumluluğu kabul ettiklerini ve tazminat ödeyeceklerini söyledi.

James Murdoch ayrıca, gazetenin üst düzey çalışanlarının yasa dışı telefon dinlendiğini bildiklerine dair hiçbir kanıt olmadığını savundu. Murdoch, News of the World'ün kapatılmasının ardından yeni bir pazar gazetesi açmayı şimdilik düşünmediklerini de sözlerine ekledi.

SALDIRI TEŞEBBÜSÜ
Murdoch'lar komisyonda ifade verirken, bir protestocunun içinde beyaz köpüğün bulunduğu bir tabakla Rupert Murdoch'a yöneldiği görüldü. Rupert Murdoch'ın arkasında oturan eşi Wendi Deng, protestocuya tokat atarak müdahale etti ve polis protestocuyu odadan çıkararak, gözaltına aldı.

Murdoch olayda yaralanmazken, yaklaşık 15 dakika ara verilen komisyon soruşturmasına devam edildi. Komisyon soruşturması yeniden başladığında Rupert Murdoch'ın olayda kirlenen ceketini çıkardığı görüldü.

Bu arada İngiliz Parlamentosunun önünde ve etrafında çok sayıda basın mensubu, canlı yayınlarla gelişmeleri aktardı. İngiliz haber kanalları da komisyonun toplantısını canlı yayımladı.

İngiliz parlamentosunun komisyonlarında bugün verilen ifadelerin yarın Avam Kamarasında görüşülmesi bekleniyor. Bugün yaz tatiline girmesi beklenen parlamentonun kapanışı yarınki oturum nedeniyle ertelenmişti.


News of the World gazetesinin eski editörü ve News International şirketinin eski üst yöneticisi (CEO) Rebekah Brooks, Rupert Murdoch ve oğlu James Murdoch'ın ardından, İngiliz parlamentosunun Kültür, Medya ve Spor Komisyonu üyelerinin sorularını yanıtladı.Yaklaşık 1 buçuk saat süren soruşturmada Brooks özellikle editörü olduğu dönemde telefonlarına bırakılan mesajların gazete tarafından dinlendiği iddia edilen, 9 yıl önce öldürülen 13 yaşındaki Milly Dowler'la ilgili sorulara yanıt verdi.

Brooks gazetenin bilgi edinmek için özel dedektif kullanıp kullanmadığı sorusuna, "News of the World diğer gazeteler gibi özel dedektifler kullandı" cevabını verdi.

Polise bilgi için "ödeme yapılmasına hiçbir zaman onay vermediğini" söyleyen Brooks, polisten ücret karşılığı olmaksızın bilgi edindiklerini vurguladı.

Milly Dowler'ın telefonlarına bırakılan sesli mesajların gazete tarafından dinlendiği ve bazılarının daha fazla mesaj gelmesi için silindiği iddiasını, "iki hafta önce, skandal patlak verdiğinde öğrendiğini" iddia eden Brooks, iddiaların hemen ardından Dowler'ın ailesine bir özür mektubu yazdığını söyledi.

Dowler'ın telefonuna bırakılan sesli mesajların dinlenmesini "nefret uyandırıcı" olarak tanımlayan Brooks, konuya ilişkin her detayın ve iddianın soruşturulacağını ifade etti. Rebekah Brooks ayrıca, telekulak skandalının ardından "News International"ın "hızlı ve kararlı" bir şekilde hareket ettiğini söyledi.

Brooks İngiliz parlamenterlerin, İngiltere Başbakanı David Cameron'la "yakın ilişkisi olduğu" iddialarına da yanıt verdi. Cameron geçen yıl Başbakan olduktan sonra, Başbakanlığa hiç gitmediğini ifade eden Brooks, Gordon Brown'un Başbakanlığı sırasında 6 kez, Tony Blair'in Başbakanlığı sırasında da 7-8 kez Başbakanlık'ı ziyaret ettiğini anlattı.

Rebekah Brooks iddia edildiği gibi "Başbakan Cameron'la at binmeye hiç gitmediğini" ve gazetenin eski editörlerinden Andy Coulson'ı iletişim danışmanı olarak işe almasını Cameron'a tavsiye etmediğini kaydetti.

Brooks, 2000-2003 yılları arasında telekulak skandalı nedeniyle kapatılan "News of the World" gazetesinin editörlüğünü yaptı.

Grubun bir diğer gazetesi olan "Sun" gazetesinin de 2003-2009 yılları arasında editörü olan Brooks, 2009 yılından bu yana "News International"ın üst yöneticiliğini yürütüyordu. 43 yaşındaki Brooks geçen hafta görevinden istifa etmiş yerine, şirketin İtalya yayın kolunun başında bulunan Tom Mockridge getirilmişti.

Rupert Murdoch'ın "sağ kolu" olarak nitelendirilen Rebekah Brooks, skandalla bağlantılı olarak hafta sonunda gözaltına alınmış, 9 saat sorgulandıktan sonra Ekim ayına kadar kefaletle serbest bırakılmıştı.

Bu arada, bugün parlamentonun İçişleri Komisyonunda da dün ve önceki gün art arda görevlerinden istifa eden Londra Emniyet Müdürü Sir Paul Stephenson ve Yardımcısı John Yates'e sorular yöneltildi.

Stephenson, gazetenin eski editörlerinden ve telekulak skandalına karıştığı için sorgulanan Neil Wallis'in şirketinden halka ilişkiler danışmanlık hizmeti aldığı için eleştiriliyordu. Stephenson'ın yine Wallis'in danışmanlığını yaptığı lüks bir kaplıcada ücretsiz tedavi gördüğü ortaya çıkmıştı.

Ücretsiz tedavi görmesinin "uygun olup olmadığı" sorusuna Stephenson, "Uygunsuz olduğunu düşünmüyorum, bir aile dostum sayesinde orada tedavi gördüm. Wallis'in burayla bağlantılı olması şansızlık ve açıkçası bağlantısını duyduğumda çok şaşırdım" dedi.

Soruşturmanın bir parçası olmamasına rağmen neden istifa ettiği sorusuna Stephenson, telekulak skandalıyla ilişkili olduğuna dair "dikkat dağıtıcı" hikayeler nedeniyle istifa etmek zorunda kaldığı yanıtını verdi.

Stephenson, 2009 yılında görev başına geldiğinde telefon dinleme skandalının gündemdeki öncelikli konular arasında yer almadığını da kaydetti. 2009 yılında "News of the World" ile ilgili soruşturmanın yeniden açılmaması kararını veren, Londra Emniyet Müdür Yardımcısı John Yates de ifadesinde bu kararıyla ilgili, "O zaman, şimdi bildiklerimi bilseydim, farklı bir karar verirdim ve geldiğimiz bu noktada olmazdık" dedi.