Afganistan'a 16 milyar dolar yardım

Japonya'da yarın düzenlenecek Afganistan Konferansı öncesi açıklama yapan Japon maliye bakanı, 2015 yılına kadar Afganistan'a 16 milyar dolar yardımda bulunulacağını söyledi. NATO yardım edilmemesi halinde ülkenin tamamen Taliban'ın eline düşmesinden korkuyor.

Haberler 07.07.2012 - 16:07

Afganistan'a 16 milyar dolar yardım

Japonya'nın başkenti Tokyo'da yarın Afganistan Konferansı düzenleniyor. Konferans öncesinde açıklama yapan Japonya Maliye Bakanı Koichiro Gemba, 2015 yılına kadar Afganistan'a 16 milyar dolar yardım yapılması konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi. Japonya Maliye Bakanı Gemba, ülkesinin 2016 yılına kadar 5 yıllık süreçte Afganistan'a 3 milyar dolar yardımda bulunacağını, ayrıca Afganistan'a komşu ülkelere de bu süre içinde 1 milyar dolar yardım yapılacağını açıkladı.

NATO üyesi ülkeler ile Japonya gibi ülkelerin üzerinde anlaştıkları ekonomik yardım paketine göre, Afganistan'a yılda 4 milyar dolar yardımda bulunulacak. NATO'nun 2014 yılında Afganistan'dan askerlerini tamamen çekmesi sonrasında da bu yardımlar devam edecek. NATO ve Afganistan'da askerleri bulunan diğer ülkeler, Kabil'e yardım edilmemesi halinde, ülkenin yeniden Taliban'ın eline düşmesinden endişe ediyor. Siyasi uzmanlar, 2014'te NATO'nun askerlerini çekmesinin ardından, Afganistan'ın Taliban yönetimi altına gireceğini öne sürüyor. Uzmanlar, "Demokratik bir Afganistan umudunu korumak için bu yardımlar şart" diyor.

ALMANYA'DAN YILDA 500 MİLYON DOLAR
Almanya da önümüzdeki 5 yıl içinde Afganistan'da yılda yaklaşık 500 milyon dolar yardımda bulunacağı konusunda söz verdi. Afganistan Konferansı için Japonya'nın başkenti Tokyo'ya giden Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, söz konusu yardımların yapılmaması halinde, Afganistan'ın daha fazla kaosa sürükleneceğini söyledi.

AFGANİSTAN'A SÜRPRİZ ZİYARET
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da, Afganistan'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Clinton, Afganistan'ı, ülkesinin ''NATO üyesi olmayan önemli ortağı'' ilan ettiğini duyurdu.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de bu ülkenin Devlet Başkanı Hamid Karzai ile basın toplantısı düzenleyen Clinton, ABD muharip askerlerinin bu ülkeden 2014'te ayrılmasının ardından da iki ülke arasında, savunma sahasındaki yakın ilişkiye olanak tanımak amacını taşıdığını söyledi.

Afganistan'da ilerlemenin adım adım olsa da sürekli bir şekilde sağlandığı konusunda ısrarlı olduğunu belirten Clinton, ''Güvenlik durumu şimdi daha istikrarlı. Afgan güçleri kendi kapasitesini geliştiriyor'' ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...