Almanlar Duvar’ı geri istiyor

Berlin Duvarı’nın yıkılışının 20’inci yılı kutlanırken, yapılan son kamuoyu araştırmasına göre her yedi Alman’dan biri, ülkelerinin duvar tarafından ayırıldığı eski döneme özlem duyuyor.

Almanlar Duvar’ı geri istiyor

Alman Stern Dergisi için yapılan kamuoyu araştırması, iki Almanya’nın birleştiği zamanlarda yaşanan coşkunun çok geride kaldığını gösteriyor.


Araştırma sonuçlarına göre 82 milyonluk ülkede, halkın yüzde 15’i, iki Almanya’nın ayrı olduğu zamanların daha iyi olduğunu düşünüyor. Bu oran batı Almanya’da yaşayanlar için yüzde 16 iken, doğuda yaşayanlar için yüzde 10 düzeyinde.

Araştırmaya göre batıda yaşayanların en büyük sıkıntısı, doğunun yeniden yapılandırılması için ödedikleri 'Dayanışma vergisi'. Bugüne dek batıda yaşayanların cebinden çıkan vergilerin toplamı 1.2 trilyon Euro’yu buldu.

Doğu’da yaşayanlar da birleşmeden umuduklarını bulamamış. Doğuda yaşayan Almanlar, gelirleinin batıdakilerin yüzde 80’i düzeyinde kalmasından şikayetçi. Doğuda yaşayanların bir başka şikayeti ise, geçen sürede bu bölgelerde yaşayan nüfusun 2 milyon azalmış olmasına rağmen, işsizlik oranının yükselmiş olması.

VERGİLER KALKSIN
Araştırmaya katılanların yüzde 55’i ‘dayanışma vergileri’nin kaldırılmasının birleşmeyi olumlu etkileyeceğini belirtti. Ayrıca her iki Alman’dan biri doğuda yaşayanlara daha yüksek emeklilik aylığı bağlanmasının, yaşanan gerilimleri azaltmada etkili olacağını düşünüyor.

Geçmiş yıllarda da benzer araştırmalar yapılmış ve Almanlar'ın yüzde 25 ila 20’sinin birleşmeden umduğunu bulamadığı ortaya çıkmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...