Almanya’da Başbakanlık binasına araçla saldırı girişimi

Almanya’nın başkenti Berlin’de bir kişi Başbakanlık binasına aracıyla saldırı girişiminde bulundu. Binanın giriş kapısına üzerinde sloganlar yazan aracıyla çarparak duran sürücü gözaltına alındı.

Haberler - ntv.com.tr 25.11.2020 - 17:44

Almanya’da Başbakanlık binasına araçla saldırı girişimi

Üzerinde "Lanetlenmiş çocukların ve yaşlıların katilleri" ve "Küreselleşme politikasını durdurun" yazıları yer alan bir araç, sabah saatlerinde Almanya Başbakanlık binasının ana kapısının demir barikatlarına çarparak durdu.

Herhangi bir yaralının olmadığı kazada, sürücüye polis tarafından müdahale edildi. Orta yaşlarda olduğu görülen sürücü, tekerlekli sandalyeye oturtulup hızlıca Başbakanlık binasının önünden uzaklaştırıldı.

Saldırı girişimi sırasında Başbakan Angela Merkel, bakanlarla video konferans aracılıyla toplantı yapıyordu. Merkel’in bu toplantıda, corona virüs yasaklarının uzatılması ve salgınla mücadele için atılacak diğer adımları tartışması öngörülüyordu.

DAHA ÖNCEDEN TANINIYOR

Almanya İçişleri Bakanı sözcüsü yaptığı açıklamada, Başbakan Angela Merkel'in ofisinin kapısına çarpan şoförün benzer bir olay nedeniyle yetkililer tarafından 2014 yılından bu yana tanınındığını açıkladı.

MERKEL: RUHSAL SORUN YAŞIYOR OLABİLİR

Angela Merkel, ofisinin kapısına arabasıyla çarpan sürücünün olay sırasında ruhsal sorun yaşıyor olabileceğini söyledi.

Polis sözcüsü Başbakanlık binasının önünde gazetecilere verdiği demeçte, "Aklıyla hareket ediyorsa eğer bunun sebebini araştırıyoruz" dedi.

Berlin polisinden yapılan açıklamada, “Sürücü gözaltına alındı, sürücünün kapıya kasıtlı olarak gelip gelmediğini tespit etmeye çalışıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Kuzeybatıda yer alan Lippe plakalı aracı itfaiye ekipleri kapıdan kaldırdı. Araçta ve kapıda herhangi bir hasar meydana gelmediği belirtildi.Sayfa Yükleniyor...