Almanya'da Müslümanları korkutan çatışma

Almanya'da Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki seçimler öncesi Müslüman grup Selefilerle, ırkçı grup Pro-NRW arasında çatışma yaşanıyor. Alman polisi iki radikal grup arasındaki çatışmayı önlemek için geniş güvenlik önlemleri aldı.

08.05.2012 - 14:38

Almanya'da Müslümanları korkutan çatışma

Kuzey Ren vestfalya eyaletindeki seçimler öncesi Almanya'da aşırı sağcı Pro-NRW ve Müslüman grup Selefiler arasında Bonn kentinde çatışma yaşanmıştı. Alman polisi benzer bir saldırının bugün Köln kentinde meydana gelmemesi için geniş güvenlik önlemleri aldı.

Seçim öncesi Almanya'daki yabancıları ve Müslüman grupları hedef alan Pro-NRW, Köln'ün Ehrenfeld mahallesinde bulunan bir caminin önünde protesto gösterisi düzenleyeceğini açıkladı. Selefiler'in Pro-NRW grubuna taş ve sopalarla müdahale etmesinden çekinen Alman polisi alarmda. Köln Emniyet müdür yardımcısı Michael Temme, "Seçim çalışmaları sürecinde yapılan barışçıl gösterilere izin vereceğiz. Ancak bu gösterilerde şiddette başvuranlara asla izin vermeyeceğiz" dedi.

Ehrenfeld mahallesi Belediye Başkanı Josef Wirges ise, Pro-NRW grubuna ve aşırı sağa karşı bir gösteri düzenleyeceklerini açıkladı.

SELEFİLERDEN ÇAĞRI
Almanya'daki Selefiler ise internet üzerinden taraftarlarına çağrı yaparak, aşırı sağcıların cami önlerinde gösteri yapmasına engel olunması için destek istedi.

Aşırı sağcı Pro-NRW dün Bielefeld, Münster ve Hagen kentlerinde de benzer eylemler yaptı. Bu kentlerde herhangi bir çatışma yaşanmadı. 

Selefiler, Almanya'da "Her eve bir Kur'an-ı Kerim" sloganıyla 25 milyon adet Kur'an-ı Kerim dağıtacaklarını açıklamıştı. Kuzey Ren Vestfalya'daki seçimler öncesi, Almanya'da camii yapılmasına karşı çıkan ırkçı gruplar, bunu seçim malzemesi yapmıştı. Geçtiğimiz hafta iki grup arasında Bonn kentinde çatışma çıkmıştı. Alman yetkililer seçim sürecinde Pro-NRW'nin karitatür kullanmasına ise izin verdi.

Almanya'nın en büyük eyaleti Kuzey Ren Vestfalya'da 13 Mayıs'ta halk sandık başına gidiyor. Almanya'da Türkler ve yabancıların en yoğun yaşadığı eyalet de Kuzey Ren Vestfalya.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...