‘Arap-İsrail ilişkileri normalleşecek’

ABD’nin Orta Doğu Özel Temsilcisi, barış süreci için olumlu konuştu. Arap Birliği ise yeni adım atmayacak.

Anadolu Ajansı 27.07.2009 - 16:05

‘Arap-İsrail ilişkileri normalleşecek’

ABD Başkanı Barack Obama'nın Orta Doğu Özel Temsilcisi George Mitchell, hiçbir Arap ülkesinden İsrail ile ilişkilerinde hemen tam bir normalleşme sağlamasını beklemediklerini, ancak bu sonuca barış süreci sırasında ulaşılacağını söyledi.

Mitchell, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, normalleşmenin "süreç ilerledikçe sağlanacağını" belirtti.

İsrail ile ilişkilerinin "normalleştirilmesine yönelik esaslı adımlar atmaları yönünde cesaretlendirmek için" birçok Arap lideriyle bir araya gelmeyi planladığını da bildiren George Mitchell, Filistinlilerden de "anlamlı ve verimli müzakereleri imkansız kılacak söz ve hareketlerden kaçınmalarını" istedi.

hüsnü Mübarek'ten sonra Mitchell'e bir araya gelen Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ise ABD yaptığı açıklamada, "İsrail, yerleşim yerleri kurma politikasını sonlandırmadığı sürece Arap ülkeleri herhangi bir adım atmayacaktır" dedi.

Daha önce İsrail ve Suriye'yi ziyaret ederek barış çabaları açısından yeni bir süreç başlatan Mitchell, tekrar İsrail'e gitmek üzere Kahire'den ayrıldı. Mitchell, daha sonra Bahreyn'i de ziyaret edeceğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...