ABD Başkanı Barack Obama, ülkede yaşayan 11 milyon kaçak göçmen için vatandaşlık yolunu açtı. Kaçak göçmenleri yakından ilgilendiren yasa tasarısı için Cumhuriyetçi Parti ve Demokratlar anlaştı.

Çocuğunu bebek arabasına koyarak gezintiye çıkan Kızılderili baba, eylemcilere sert tepki gösterdi. "Asıl kahrolası kaçak göçmenler sizlersiniz. Hepiniz kaçaksınız" diye bağıran Kızılderili adam tepkisine şu sözlerle devam etti: "Hiçbirinizi buraya davet etmedik. Amerika'nın asıl sahibi bizleriz" dedi.

Rus televiyonu "Russia Today'in internet sitesinde yer alan habere göre, Kızılderili baba, beyaz eylemcilere 2011 Nisan ayında tepki gösterdi. Ancak video internette ilk kez yayınlandı. Videonun ilgi görmesinin nedeni ise, ABD Başkanı Barack Obama'nın 11 milyon kaçak göçmene vatandaşlık yolunu açması.

11 MİLYON KAÇAK GÖÇMEN
ABD’de yaklaşık 11 milyon kaçak göçmenin geleceğini yakından ilgilendiren yasa tasarısı için Cumhuriyetçiler ve Demokratlar anlaşmaya vardı.

ABD Başkanı Barack Obama tarafından değiştirilmek istenen göçmenlik yasası için hazırlanan tasarı kaçak göçmenlere ABD vatandaşı olmanın yolunu açacak.

OBAMA'DAN KONGRE'YE UYARI
Kongre'de tasarıyı savunan Obama, "“Bugün buradayım, çünkü sağduyu için zaman geldi, kapsamlı bir göçmen reformunun tam zamanıdır şimdi. Eğer Kongre zamanında hareket edemezse gerekli şartları gözeterek, kendi önerimi gönderip, oylamaları için ısrar edeceğim” demişti.

Hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçilerin çoğunluğu tarafından desteklenen tasarının Eylül 2013’e kadar yasalaşması bekleniyor.