Avrupa’da soğuklar can alıyor

Avrupa’nın büyük bölümünü etkisi altına alan aşırı soğuklar nedeniyle Polonya'da sekşz, Orta Avrupa'da beş, İngiltere'de de iki kişi hayatını kaybetti.

02.12.2010 - 13:49

Avrupa’da soğuklar can alıyor

Yoğun kar yağışı ve sıfırın altına düşen hava sıcaklığı Avrupa'nın kuzey kesimlerinde günlük hayatı olumsuz etkiliyor.

Polonya'da polis devriyeleri evsizleri sokaklardan toplayarak sığınaklara götürürken, sekiz evsizin dondurucu soğuklar nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı.

İsviçre ulusal meteoroloji merkezinden Heinz Maurer, ''Atlas okyanusunun doğusunda alışık olunmadık derecede soğuk hava var. Bu da Akdeniz'den gelen sıcak hava dalgasıyla buluşunca kara neden oluyor'' dedi.

İki kişinin soğuklar nedeniyle yaşamını yitirdiği İngiltere’nin 4 bin okul tatil edildi. Güney Yorkshire bölgesinde kar kalınlıðı 30 santimetreyi bulurken, hava sıcaklığı kimi yerlerde eksi 15 dereceye düştü.

UÇAK SEFERLERİ İPTAL
Hava sıcaklığının sıfırın altında 14 derece seyrettiği İngiltere’de Londra'da Gatwick havaalanı cuma sabahına kadar kapalı. Ayrıca İngilter’de yanısıra Tees Valley, İskoçya'da Edinburg ve Dundee , İsviçre'de Cenevre Fransa'da da Lyon-Bron havaalanları çarşamba günü hizmet vermedi.

Fransa ve Almanya'da da çok sayıda uçak seferi iptal edildi Fransa Havacılık yetkilileri, havayolu şirketlerinden Paris Charles de Gaulle'den seferlerini yüzde 25, Orly'den de yüzde 10 oranında azaltmasını istedi. Ülkede kamyonların trafiğe çıkmasını yasaklanması nedeniyle 7 bine yakın kamyon gece boyunca park alanlarında bekledi.

Almanya'da ise yüzlerce yol kazasının yaşandığı bildiriliyor. İngiltere ile Fransa ve Belçika arasında hizmet veren Eurostar seferleri yarı yarıya azaltıldı.

Alçak basıncın Batı Avrupa üzerinde yavaş ilerlemesi nedeniyle dondurucu koşulların bir süre daha devam etmesi bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...