NTV

Avrupa'dan İsviçre'ye tepki yağıyor

Dünya

İsviçre'deki referandumdan minarelere yasak çıkmasına Avrupa kurumlarından tepki yağıyor.

İsviçre'deki minare referandumu hakkında Strasbourg'da bir basın açıklaması yapan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi başkanı Luis Maria de Puig, sonucun kendisi için "derin endişe kaynağı" olduğunu bildirdi.

İlişkili Haberler


Sonucun Avrupa toplumlarındaki mevcut ayrışmayı derinleştirebileceği ve dışlanmışlık duygusunu cesaretlendirebileceğini vurgulayan AKPM başkanı, "referandumun sonucu Avrupa Konseyi ve AKPM'nin her zaman savunduğu inanç özgürlüğü, diyalog ve hoşgörü değerleriyle bağdaşmıyor" ifadelerini kullandı.

İSVİÇRE DAHA ÖNCE UYARILMIŞTI
Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi'ne bağlı çalışan Avrupa Irkçılık, Yabancı Düşmanlığı ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komisyonu (ECRI) da, İsviçre hakkında 15 Eylül 2009 tarihinde yayımladığı denetim raporunda, ülkedeki popülist, yabancı düşmanı ve ırkçı siyasi hareketlerin faaliyetlerini kaygıyla izlediğini belirtmiş ve özellikle Müslümanlara yönelik ırkçı ve ayrımcı söylem ve eylemler konusunda Bern'i uyarmıştı.

BU REFERANDUMA BİE İZİN VERİLMESİ İNSAN HAKKI İHLALİYDİ
Raporda, aşırı sağcı "Merkez Demokratik Birliği" (UDC) partisinin öncülük ettiği minare referandumu girişimine izin verilmesi, bir "insan hakkı ihlali" olarak nitelenmişti. İsviçre'de ırkçı ayrımcılıkla mücadele yasası çıkarılmamasını eleştiren ECRI, Müslümanları hedef alan ırkçı söylemlerin ürkütücü boyutlara ulaştığına vurguda bulunmuş ve önüne geçilmesini istemişti.

ECRI raporunda "Eğer ırkçı ve yabancı düşmanı söylemler ivedilikle frenlenmezse, kaçınılmaz olarak -şu anda İsviçre'de gözlemlenmeye başlandığı gibi- ciddi sonuçlar doğurur. Bu tür söylemler ırkçı ayrımcılık ve şiddeti cesaretlendirir, sosyal barışı da tehlikeye atar" ifadelerine yer verilmişti.

Avrupa İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammerberg ise Avrupa genelindeki çok kültürlülük ve ulusal kimlik tartışmaları konusunda İsviçre'deki referandum sonucundan bağımsız olarak yayımladığı bir belgede, Avrupa devletlerini ırkçılık, yabancı düşmanlığı, İslamofobi, homofobi, çingene düşmanlığı ve anti-semitizmi ciddiye almaya ve mücadele etmeye çağırdı.