'İsviçre mahkemeleri bu sonucu bozmalı'

ABD Kongresi Helsinki Komisyonu İsviçre'deki minare referandumu sonucuna tepkili.

Anadolu Ajansı 01.12.2009 - 10:16

ABD Kongresindeki Helsinki Komisyonu, İsviçre'de düzenlenen referandumla yeni minare yapımının yasaklanmasının endişe verici olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yayımlayan komisyonun eşbaşkanları Demokrat Parti Maryland Senatörü Benjamin Cardin ve Demokrat Parti Florida milletvekili Alcee Hastings, referandum sonucunun İsviçre mahkemelerince bozulmasına yönelik beklentilerini dile getirdi.

Cardin, minarelerin yasaklanması yönündeki referandum sonucunun, İsviçrelilerin belirli bir grubun ibadetine sınırlama getirilmesini uygun gördüğü gerçeğini de içeren bir dizi nedenden dolayı endişe verici olduğunu ifade etti.

Benjamin Cardin, "İsviçre hükümetinin, İsviçrelilerin hoşgörüsüz insanlar olmadığını göstermek için süratle çalışacaklarına güveniyorum" dedi.

Hastings de İsviçre mahkemelerinin referandum sonucunu bozmasını, İsviçre hükümetinin, ayrımcılık karşıtı yasaları hayata geçirme çabalarını iki katına çıkarmasını, dini ve etnik hoşgörü konusunda açık ve dürüst bir diyalog içinde olmasını ümit ettiğini belirtti.

ABD, 1975 Helsinki Anlaşması kararları çerçevesinde, AGİT kararlarının uygulanmasını izlemek üzere, bağımsız bir hükümet kuruluşu olarak Helsinki Komisyonu'nu oluşturmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...