Avrupa’nın ilk ‘e-seçim’i

Estonya’da dün yapılan seçimlerde sadece televizyonlarda görünmek isteyen siyesetçiler sandık başına gitti. Halk oyunu evinden, internet üzerinden kullandı.

07.03.2011 - 14:08

Avrupa’nın ilk ‘e-seçim’i

Bu yıl krize rağmen Euro’ya geçme cesareti gösteren Estonya bir ilke daha imza etti. Bir milyona yakın seçmen dün yapılan genel seçimlerde oylarını internet ortamında kullandı. Seçmenler sandık başına gitmek yerine evlerinde oturup istedikleri partinin üzerine tıklayarak oy verdiler. Sandık başına gidenlerin çoğunun televizyonlara görüntü vermek isteyen politikacılar olduğu belirtiliyor.

Böylece Estonya AB tarihine ilk elektronik seçimi yapan ülke olarak geçmiş oldu. 1,3 Milyon nüfuslu Estonya AB içinde parlamentodan kağıt kalem ve dosyaları kaldıran ilk ülke olmuştu. Parlamentodaki oturuma katılan milletvekilleri önlerindeki dizüstü bilgisayarları ile çalışırken, katılamayanlar ise bulundukları yerden internet ile bağlanıyorlar. Elektronik yeniliklerden Estonya halkı da sonuna kadar yararlanıyor. Cep telefonları ile otobüs bileti ya da benzin satın alan Estonyalılar, lokantalarda da cep telefonlarıyla ödeme yapıyorlar. Estonya’nın her köşesinde, en ıssız ormanda bile internet ulaşımı bulmak mümkün.

İKTİDAR KAZANDI
Seçimlerin galibi ise merkez sağ koalisyon hükümet oldu. Liberal Estonya Reform Partisi Lideri Andrus Ansip halkın oylarıyla üçüncü kez başbakan seçildi. Böylece 2005 yılında iktidara gelen Ansip 1991 yılında bağımsızlığına kavuşan Baltık ülkelerinde en uzun süre başbakanlık yapmış politikacı ünvanını alıyor.

101 kişilik parlamentoda 33 sandalyeye sahip olan liberaller, 23 milletvekili çıkaran muhafazakarlar ile kurdukları koalisyona devam edecekler. Sosyal demokratlar ve merkez partiden oluşan sol grup ise parlamentoda 45 milletvekili ile temsil edilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...