Azeriler 'Aliyev' dedi

Azerbaycan'da yapılan referandumun sonuçları belli oldu.

19.03.2009 - 08:57

Azeriler 'Aliyev' dedi

Azerbaycan halkı cumhurbaşkanının görev süresine yönelik sınırlamanın kaldırılmasını içeren 29 maddelik anayasal değişiklikler paketini dün yapılan referendum sonucu destekledi.

Yerel saatle 01.30’de bir basın toplantısı düzenleyen Merkezi Seçim Komisyonu Başkanı Mezahir Panavov, ülke genelindeki 5 bin 367 sandıktan yüzde 54'ünün sonuçlarının Bakü’ye ulaştığını, ilk belirlemelere göre anayasal değişikler paketinin seçmenlerin en az yüzde 89'u tarafından desteklendiğini açıkladı.

4 milyon 898 bin kayıtlı seçmenden yüzde 71,09’unun referanduma katıldığını ve böylece yüzde 25’lik yasal barajın aşıldığını vurgulayan Panahov, seçmenlerden yüzde 92,17’sinin aynı kişinin üçüncü kez Cumhurbaşkanlığına aday olmasını yasaklayan 101. Maddenin değişitirilmesine yönelik oy kullandığını belirtti.

Böylece Ekim 2008’de oyların yüzde 88,73’ünü kazanarak ikinci dönem için Cumhurbaşkanı seçilen İlham Aliyev’e 2013’de adaylık yolu göründü.

Referandum sonucu Azerbaycan Anayasası’nda getirilen bir başka değişiklik ise, savaş halinde tüm seçimlerin iptal edilerek, Cumhurbaşkanı'nın görev süresinin uzatılması oldu. Panahov’a göre İlham Aliyev’in liderliğindeki Yeni Azerbaycan Partisini’nin bu önerisi de tüm diğer öneriler gibi büyük farkla (yüzde 89,84) desteklendi:

Bu arada, basın alanına ciddi kısıtlama getirdiği söylenen ‘izin almadan video-görüntü, fotoğraf ve ses kaydı almayı yasaklayan’ 32. Maddedeki değişikliğin de sandık başına gelen seçmenlerin yüzde 88'i tarafından olumlu karşılandığı açıklandı.

Merkezi Seçim Komisyonu Başkanına göre, referandumun nihai sonuçları Perşembe günü internet aracılığıyla kamuoyuna duyurulacak.

Bu arada, referandumu boykot eden muhalefet partileri, oylama sürecinde ciddi yasa ihlallerinin kayda alındığını, yasal barajın ise geçilmediğini duyurdu. Muhalefet liderlerine göre, dün sandık başına gelen seçmenlerin oranı yüzde 15’i geçmedi.

Muhalefetin önden gelen isimlerinden, ‘Azerbaycan Uğruna Örgütü' Başkanı Eldar Namazov, referandum sonrası durum için şu ifadeleri kullandı: ‘Anayasamız tek bir kişi için değiştiriliyor. Referanmdum yapılmasaydı 2013’deki seçim döneminde hakim güçler arasında ciddi tartışmalar yaşanacaktı. Böylece Aliyev dönemi sona erebilirdi".

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...