NTV

Bab'da Beşşar Esad karşıtı gösteri düzenlendi

Dünya
esad bab tadif gösteri170218.jpg

Fırat Kalkanı Harekatı ile terör örgütü DAEŞ'ten kurtarılan Halep'in kuzeyindeki Bab ilçesine sığınan Tadif halkı, cuma namazından sonra Esad rejiminin Tadif'i boşaltması için gösteri düzenlendi.

Fırat Kalkanı Harekatı ile terör örgütü DAEŞ'ten kurtarılan Bab ilçesine sığınan Tadif halkı, cuma namazından sonra düzenledikleri gösteri ile Beşşar Esad rejiminin Tadif beldesini boşaltmasını istedi.

Bini aşkın Tadiflinin katıldığı gösteride gruptakiler, Suriye rejimi tarafından 2016'da ele geçirilen beldenin sahiplerine iade edilmesi istedi.

Fırat Kalkanı Harekatı ile terörden temizlenen Bab ilçe merkezinde yaşamaya başlayan Tadifli göçmenler, gösteride rejim karşıtı slogan attı.

DAEŞ'in ardından Esad rejiminin saldırıları ile evlerini terk etmek zorunda kalan Tadif sakinleri, beldelerini geri almak için Türkiye'den de yardım istedi.

Gruptakiler, "Tadif'i işgalcilerden kurtarmak için askeri meclis istiyoruz", "Ebu Taltal halkı topraklarını istiyor" ve "Bab eşrafı, nerede komşuluk kardeşlik hakkımız?" yazılı pankartlar taşıdı.

Fırat Kalkanı Harekatı ile terör örgütü DAEŞ'ten kurtarılan Bab ilçesinin güneyindeki Tadif'in büyük bölümü ve yakın köyleri Esad rejiminin kontrolünde. Yerleşimin kuzey mahalleleri ise Bab'ı kontrol eden TSK ve Suriyeli muhalifler ile Esad güçleri arasında cephe hattı konumunda.

ETİKETLER