Bakan Çelik: AB ile somut ve takvimli bir gelecek istiyoruz

Türkiye'nin bölgesinde büyük bir stratejik güç olduğunun kabul edildiğini belirten AB Bakanı Ömer Çelik, "Yeni fasıllar açmadan eleştiri yapmayı samimi bulmuyoruz. Somut, uygulanabilir ve takvimli bir gelecek istiyoruz" dedi.

ntv.com.tr 11.05.2017 - 17:48 | Son Güncelleme : 11.05.2017 - 17:57

Bakan Çelik: AB ile somut ve takvimli bir gelecek istiyoruz

AB Bakanı Ömer Çelik, Brüksel'de Avrupa Birliği yöneticileriyle yaptığı görüşmeler sonrası NTV muhabiri Kayhan Karaca'nın sorularını canlı yayında yanıtladı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik'in konuşmalarından satırbaşları şöyle:

"Yapacağımız şey ortak mekanizma kurmaktır. Bunun yolu da fasılları açmaktır. Türkiye Kopenhag siyasi kriterlerini karşılıyor. Ancak AB'nin bu dönem başkanlığında fasıl açılması öngörülmüyor. "

"Türkiye’nin terörle mücadelesi Türkiye’nin güvenliğini sağladığı gibi Avrupa’nın da güvenliğini sağlamaktadır. Terörle mücadele var diye, özgürlüklerin kalkmadığı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin yürürlükte olduğu ender bir model ortaya koymaktadır Türkiye, herkesin de bunu takdir etmesini bekliyoruz."

"Avrupa Konseyi bizim evimiz, biz burada ev sahibiyiz, misafir değiliz. Burayla olan çalışmalarımızı bundan sonra da verimli bir şekilde sürdüreceğiz"

"İlişkilerde yeni bir sayfa açmalıyız. Nasıl ilerleyeceğimizle ilgili kesin kararlar vermeliyiz. AKPM'nin kararı çok haksız. Bu karar tarihe büyük bir vizyonsuzluk olarak geçecek. Biz Avrupa Konseyi'nde misafir değil, ev sahibiyiz."

"AB tarafından Gümrük Birliği'nin güncellenmesine daha çok odaklanılması yaklaşımı var. Biz de bunun bir an önce başlamasını istiyoruz."

AB Bakanı Ömer Çelik, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'yle ilgili taahhütlerine bağlı olduğunu da dile getirdi.

AB Bakanı Ömer Çelik, AB liderleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı bir zirve yapılması önerisinde bulunduklarını da söyledi.

Sayfa Yükleniyor...