Bangladeş'e sığınanların sayısı 270 bine yükseldi

Myanmar'ın Arakan eyaletinde ordunun düzenlediği operasyon nedeniyle evlerini terkeden müslümanların sayısı 270 bin'e yükseldi. Komşu ülke Bangladeş'e sığınan müslümanları burada da zorlu koşullar bekliyor.

Haberler - ntv.com.tr - NTV Haber 08.09.2017 - 12:48

Bangladeş'e sığınanların sayısı 270 bine yükseldi

Myanmar'ın Arakan eyaletindeki insani dram giderek derinleşiyor.

Ordunun operasyonu nedeniyle Arakan müslümanları canlarını kurtarmak için yollara döküldü.

Birleşmiş Milletler evlerini terkederek komşu Bangladeş'e sığınanların sayısının 270 bin'e yükselmiş durumda olduğunu açıkladı.

Çok zorlu bir yolculuğun ardından Bangladeş'e ulaşan Arakan müslümanları, ordu birlikleri ve budistlerin evlerini yakıp yıkıp yağmaladığını anlatıyor.

Helikopterler de kullanan Myanmar askerlerinin çevreye rastgele ateş açtığı belirtiliyor. Bangladeş'e sığınanlar yaşadıklarını, "Su ve yiyecek yoktu. Ordu insanları öldürüyordu. Bizi sınıra kadar kovaladılar. Neyseki buraya gelebildik... Ordu kızımı ve damadımı öldürdü. İlk başta silahla sonra boğazlarını kestiler" ifadeleriyle anlattı.

Bangladeş'teki sağlık merkezleri ve hastanaler yaralılarla dolup taşıyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Myanmar ordusunun bölgedeki operasyonlarını etnik temizlik olarak niteledi.

BANGLADEŞ: BÜYÜK BİR YÜK

Evlerini terkeden Arakan müslümanlarının sayısı her geçen saat artarken Bangladeş'teki kamplar yetersiz kalıyor. Kamplarda yeterli su ve yiyecek bulunmuyor.

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina, Arakan müslümanlarını ülkesi için büyük bir yük oluşturduğunu belirterek, uluslararası toplumdan yardım istedi. Malezya ise şiddetten kaçan Arakanlı müslümanlara geçici olarak koruma sağlayabileceğini açıkladı. 

Sayfa Yükleniyor...