Barzani: Kandil PKK’nın değil, Irak’ındır

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani, TSK’nın Kandil Dağı’na yönelik yaptığı hava operasyonunun durdurulmasını istedi. PKK’ya da tepki gösteren “Kandil PKK'nın değil, Irak'ındır” dedi.

NTV Haber 25.08.2011 - 09:47

Barzani: Kandil PKK’nın değil, Irak’ındır

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani, Türkiye ve İran'ın Kuzey Irak'a yönelik operasyonlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

"PKK ve PJAK'ın her iki komşu devletin saldırılarının temel bahanesi olduğunu” kaydeden Barzani, söz konusu örgütlerin şiddeti öne çıkaran yaklaşımları tercih etmeleri sonucunda Kürt halkının haketmediği bir şiddetle karşı karşıya kaldığını belirtti.

Barzani, “eğer bu örgütler Irak topraklarını şiddete devam etmek için kullanmaya devam ederse bunun Kürdistan Bölgesi’nde şiddeti yayacağını ve Kürt sorununa hiçbir yardımı olmayacağını” vurguladı.

“Kandil Dağı PKK'nın değil, Irak'ındır” diyen bölgesel Kürt Yönetimi lideri, “PKK'nın sınırdaki birçok köye yerleştiğini ve bunun kabul edilemez olduğunu” vurguladı.

“Barışçıl çözüm ve sınır bölgelerinin huzura kavuşması için aktif bir şekilde çaba göstermeye hazırız” diyen Barzani, Irak hükümetinden de operasyonları durdurması için tüm siyasi ve diplomatik kanalları harekete geçirmesini istedi.

Mesud Barzani, bütün taraflardan şiddeti durdurmasını da istedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...