Batı Şeria'da bir cami yandı

Batı Şeria'da bir cami daha yandı. Filistinli köylüler, camiyi Yahudi yerleşimcilerin yaktığını iddia ediyor.

Anadolu Ajansı 04.05.2010 - 10:50

Batı Şeria'da bir cami yandı

Batı Şeria'da Nablus yakınındaki bir cami daha sabahın erken saatlerinde alevler içinde kaldı. Filistinli köylüler, caminin Yahudi yerleşimciler tarafından kundaklandığını belirtirken, İsrail güvenlik güçleri de aynı ihtimali göz önünde bulundurmakla birlikte, yangına elektrik kaçağının da neden olabileceğini ifade etti. Cami, yangında önemli ölçüde hasar gördü.

Kundaklama iddiasının kesinlik kazanması halinde bu, Batı Şeria'da Filistinlilere yönelik artan şiddet eylemlerine başvuran aşırı sağcı Yahudi yerleşimcilerin son dönemde yaktıkları ikinci cami olacak.

Aşırı sağ Yahudi yerleşimciler, Nisan ayı ortalarında, yine Batı Şeria'da Nablus yakınındaki Yasuf köyü camisini ateşe vermiş, caminin içine Davud yıldızı resimleri çizmişti.

Filistinli kaynaklara göre, Nablus yakınındaki Luban Eş-Şarkiyye (Doğu Luban) köyündeki cami bugün saat 03.00 sıralarında kundaklandı. Görgü tanıkları, bu saatte camiden uzaklaşan bir arabanın sesini duyduklarını, ardından camide yangının başladığını anlattı.

Köy yetkililerinden Necad Daragme, yerleşimcilerden korktukları için kimsenin o saatte dışarı çıkamadığını, köyün imamının sabah namazı hazırlıkları için camiye vardığında yangını gördüğünü belirtti.

HAFTADA BİR KEZ OLAY ÇIKARIYORLAR
Daragme, yerleşimcilerin köye yönelik saldırılarının ilk olmadığını, daha önce de köydeki evlerin camlarını kırdıklarını, zeytin ağaçlarını söktüklerini, mal ve mülklerine zarar verdiklerini ifade ederek, "En azından hafta bir kez gelip olay çıkarıyorlar, köyümüze zarar veriyorlar" diye konuştu.

Yangının büyümesi üzerine bölgeye Nablus'tan itfaiye araçları sevk edilirken, olayı incelemek için Filistin polisi de köye geldi. Filistin polisleri, ilk anda yerleşimcileri suçlamamakla birlikte, köylüler yangını yerleşimcilerin çıkardığında ısrar ediyor.

Söz konusu köy, Şilo, Ma'ale Levona ve Eli Yahudi yerleşimlerinin çok yakınında bulunuyor.

Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimciler, özellikle İsrail hükümetinin bölgedeki Yahudi yerleşimlerinde inşaatların durdurulması, bazı yasa dışı yerleşimlerin boşaltılması gibi uygulamalarına tepki olarak, buradaki Filistinlilere taciz ve saldırılara başladı. "Bedel" adı altında sürdürülen bu taciz ve saldırılar kapsamında, yerleşimciler, geçen hafta da yine Nablus'un Huvvara köyünde bir Filistinlinin evine saldırmış, camlarını kırmış, ayrıca Filistinlilere ait iki aracı ateşe vermişti.

İsrail radyosu ise camide çıkan yangınla ilgili olarak İsrail ordusunun soruşturma başlattığını bildirdi. İsrailli güvenlik güçlerinin de olayın kundaklama olabileceği üzerinde durduğu belirtilirken, yangına elektrik kaçağının neden olabileceği ihtimalinin de göz ardı edilmediği kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...