Beyaz Saray'da önemli randevu

ABD Başkanı Donald Trump, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i Beyaz Saray'da ağırlıyor. İki lider ilk kez yüzyüze bir görüşme gerçekleştirdi. Basın mensuplarının "tokalaşın" isteğini ileten Merkel, Trump'tan yanıt alamadı.

ntv.com.tr - DHA 18.03.2017 - 02:31 | Son Güncelleme : 18.03.2017 - 02:34

Beyaz Saray'da önemli randevu

ABD Başkanı Donald Trump ve Almanya Başbakanı Angela Merkel Beyaz Saray'da bir araya geldi.

"TOKALAŞMA KRİZİ"

Basın toplantısı öncesindeki görüşmede Merkel'in, basın mensuplarının isteği üzerine yanında oturan Trump'a, tokalaşarak poz vermeyi teklif etmesi ancak Trump'ın cevap vermeyip etrafa bakmayı sürdürmesi çok konuşuldu. Kimilerince Trump'un bu hareketi tepki olarak yaptığı iddia edildi.

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Trump ve Merkel, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Verimli geçen görüşmelerinde NATO'ya ilişkin konuları ele aldıklarını kaydeden Trump, "Başbakan Merkel'e NATO'ya yönelik güçlü desteğimin yanı sıra üye ülkelerin savunma maliyeti için paylarına düşen miktarı ödemeleri gerektiğini tekrar ettim. Birçok ülkenin NATO'ya geçmiş yıllardan önemli miktarda borcu var. Bu ABD'ye karşı adil değil. Bu ülkeler borçlarını ödemek zorundalar" ifadelerini kullandı.

Trump Merkel'e Almanya'nın NATO'ya katkısını ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH) yüzde 2'sine yükseltmekteki kararlılık, Ukrayna'daki çatışmanın çözümü için gösterdiği liderlik ve terör örgütü DAEŞ'i yok etmek için yaptığı iş birliği için teşekkür etti.

"GÖÇMENLİK HAK DEĞİL, AYRICALIKTIR"

ABD'nin ve Almanya'nın en büyük hedefinin vatandaşlarının güvenliği olduğunu vurgulayan Trump, "Göçmenlik bir hak değil, ayrıcalıktır. Vatandaşlarımızın güvenliği her zaman her şeyden önce gelmelidir" dedi.

Trump ayrıca görüşmelerinde iki ülkenin ekonomik ortaklığına yönelik konuları ele aldıklarını dile getirirken, ABD ve Almanya'nın adil ve karşılıklı ticaret politikaları için birlikte çalışmak zorunda olduğunu söyledi.

"BİRBİRİMİZLE KONUŞMAK, BİRBİRİMİZ HAKKINDA KONUŞMAKTAN ÇOK ÇOK DAHA İYİ "

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Trump ile ilk kez yüz yüze görüşmekten memnuniyet duyduğunu belirtirken, "Bu görüşmeye kadar geçen süre boyunca hep birbirimizle konuşmamızın birbirimiz hakkında konuşmaktan çok çok daha iyi olduğunu söyledim" ifadelerini kullandı.

Başkan Trump'ın NATO'ya desteğinin çok önemli olduğuna dikkati çeken Merkel, "Almanya'nın NATO'ya 2024 itibariyle GSYH'nin yüzde 2'sini ayırma konusunda kararlı olduğunu" bildirdi.

Merkel, Trump yönetiminin Ukrayna konusunda AB ile birlikte çalışmaya devam edeceğini öğrenmekten mutluluk duyduğunu ve gelecek aylarda bu konudaki çalışmaların başlayacağını kaydetti.

"TİCARET KAZAN-KAZAN PRENSİBİNE UYMALI"

Ayrıca ticaret alanında müzakereye açık olduklarına işaret eden Merkel, "Ticaret kazan-kazan prensibine uymalı. Detayları görüşebiliriz" dedi.

Merkel buna ilaveten sanayi sektöründe işlerini kaybedenlere yeni istihdam imkanları sağlamanın Trump yönetimi için çok önemli olduğunu anladığını ancak aynı şeyin kendi hükümeti ve insanları için de önemli olduğunu vurguladı.

"KONGREDEN KISA SÜREDE VE BÜYÜK FARKLA GEÇECEK"

Trump ve Merkel daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Trump, Cumhuriyetçi Partinin lider kadrosu tarafından hazırlanan sağlık sigortası tasarısına yönelik soru üzerine her şeyin yolunda gittiğini belirterek, "Kısa süre önce mükemmel insanlardan oluşan bir grupla bir araya geldim. Çoğu 'hayırcı' 12 Kongre üyesiyle görüştüm ve çoğu toplantı sonunda 'evetçi' oldu. Her şey harika şekilde bir araya geliyor" ifadelerini kullandı.

"DİNLENME KONUSU BELKİ ORTAK NOKTAMIZ"

Alman bir gazetecinin Başkan Trump'a, izolasyon eğilimli politikaları, medyaya yönelik tavrı ve kanıtlanamayan iddialarını sorması üzerine Trump, "İzolasyon politikalarından yana değilim ancak ticaret politikalarının adil olması gerektiğini düşünüyorum. Birçok ülke ABD'ye uzun süredir adil olmayan şekilde muamele etti ve bu sona erecek. Ama ben izolasyoncu değilim, serbest ve adil ticaretten yanayım." savunmasını yaptı.

Trump ayrıca "Telefonların dinlenmesi konusu, eski yönetim sayesinde belki ortak noktamız " diyerek, Obama yönetiminin Merkel'i de dinlettiği iddialarına atıfta bulundu.

MERKEL'DEN TTIP YORUMU

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Trump'ın tavırlarıyla ilgili sorular karşısında yorum yapmamayı tercih etti.

Merkel öte yandan çıkmaza giren Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması'na (TTIP) değinirken, "Umarım başlattığımız anlaşmaya kaldığı yerden devam ederiz" ifadelerini kullandı.

NATO üyesi ülkelerin daha fazla maddi katkıda bulunması gerektiği görüşünü Merkel'le paylaştığını belirten Trump, NATO'yu ve Afganistan ve Ukrayna konularındaki faaliyetlerini desteklediği için Merkel'e teşekkür etti.

Radikal terörizmi yok etme kararlığını vurgulayan Trump, Merkel'le ticari konuları da görüşeceklerini ve "tüm vatandaşlarının maddi güvence içinde olduğu bir geleceği beraber kurabileceklerini" söyledi.

Sayfa Yükleniyor...