Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olağanüstü toplandı.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, İdlib'deki kimyasal saldırıya ülkesinin tepkisini, "Birleşmiş Milletler, ortak hareket etme görevini yerine getirmezse, devletler kendi kararlarını almak zorunda kalır. Konseyin diğer üyeleri de saldırının kurbanları için umarım aynı şeyi yapar. Dünya, kimyasal silah kullanımına müsaade edilmeyeceğini görmeli" sözleriyle dile getirdi.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley
ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi özel oturumunda konuşan Haley, saldırı sonrasında çekilen fotoğrafları da göstererek Konsey'den harekete geçilmesini istedi.

Rusya'nın BM Temsilci Yardımcısı Vladimir Safronkov ise saldırıdan Obama yönetimini ve teröristleri sorumlu tutarak, "Kimyasal silah kullanımında dönüm noktası, önceki ABD hükümetinin kırmızı çizgileri oldu. Suriye'de kırmızı çizgilerin aşılması askeri müdahale anlamına gelecekti. Teröristler de bunu kullanarak bağımsız bir devlete karşı askeri müdahaleyi provoke etmeye çalıştı" diye konuştu.

Rusya'nın BM Temsilci Yardımcısı Vladimir Safronkov
Rusya'nın BM Temsilci Yardımcısı Vladimir Safronkov

Suriye Temsilcisi ise kendilerinde kimyasal silahı olmadığını ve asla kimyasal silah kullanmayacaklarını söyledi.

Rusya ve Çin toplantı öncesinde Güvenlik Konseyi'nden çıkacak kararı veto edeceklerini açıkladı.

ABD, İngiltere ve Fransa, Konsey'den saldırıyı kınamasını istemiş, Suriye'nin hava üslerini ve uçuş kayıtlarını da incelenmek üzere uluslararası yetkililere iletmesini talep etmişti.

Konsey’de nasıl bir karar alındığına ya da toplantıya devam edilip edilmeyeceğine ilişkin bir bilgi henüz yok.

Kimyasal silah kullandığı gerekçesiyle Suriye'ye yaptırım uygulanmasını isteyen benzer benzer bir tasarı şubat ayında veto edilmişti.