Bizim sırtımızdan tartışmayın!

Almanya Türk Toplumu Başkanı Kenan Kolat, "Okul tartışmaları Almanya'daki Türkler'in sırtından yapılmasın" dedi.

29.03.2010 - 18:47

Bizim sırtımızdan tartışmayın!

Almanya Türk Toplumu (TGD) Başkanı Kenan Kolat, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'da Türk liseleri açılması önerisiyle başlayan tartışmaların "Almanya'da yaşayan Türklerin sırtından yapılmaması" gerektiğini belirtti.


NTV yayınına da katılan Kolat, "Kimse Almanya Türkleri'nin görüşünü almıyor" dedi.

Kolat, yaptığı yazılı açıklamada ise, Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yaptığı açıklamaların göçmenlerin önemli sorunlarının çözülmesine hizmet etmediğini kaydederek, "Okul tartışmaları Almanya'daki Türklerin sırtından yapılmasın" ifadesini kullandı.

Göçmen çocukların eğitim şartlarını iyileştirmenin Almanya'da yıllardan beri tartışıldığını ve bu konuda kendi önerilerinin de bulunduğunu ifade eden Kolat, Almanya'da Türkiye'deki Alman, Avusturya, Fransız ve İngiliz liseleri gibi çok dilli özel okulların açılmasının konuşulabileceğini, ancak bunun Türk çocuklarının eğitim alanındaki sorunlarını çözmeyeceğini kaydetti.

Kolat, Almanya'daki Türklerin Türkçe eğitiminin desteklenmesini istediklerini, bunun için de Alman üniversitelerinde Türkoloji bölümleri kurulması gerektiğini belirtti.

Merkel'in, Başbakanlığın resmi internet sayfasındaki video mesajında Türklerin Almanca öğrenmesi yönünde yaptığı çağrının hiçbir Türk sivil toplum kuruluşu tarafından reddedilmediğini kaydeden Kolat, birçok kuruluşun da uyum kursları düzenleyerek örnek davranış sergilediğini ifade etti.

Kolat, Merkel'in Alman yasalarına uyulması gerektiği şeklindeki açıklamasının ise sadece gereksiz olmakla kalmadığını, aynı zamanda kamuoyunda Türkler hakkında yanlış bir imaj oluşturduğunu kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...