İlişkili Haberler

İngiltere ve Fransa arasında yapılan mini zirvede Suriye'deki ateşkes de gündeme geldi. Suriye ile ilgili ortak bir metin kaleme alan İngiltere ve Fransa, Rusya ve müttefiklerine çağrıda bulundu.

Rusya ve Esad rejiminden, ılımlı muhaliflere yönelik saldırıları durdurmasını isteyen İngiltere ve Fransa, Halep ve çevresinde devam eden operasyonun acilen sonlandırılmasını talep etti.

İki ülke tarafından yapılan ortak çağrıda, "İnsan hakları ihlallerinin durması için Rusya ve Suriye tarafından ılımlı muhaliflere yapılan bütün saldırılar acilen durdurulmalı" denildi.

Açıklamada, sivillere ve sağlık ekiplerine yönelik saldırılara son verilmesi ve kuşatma altındaki bölgelere serbestçe ulaşımın sağlanması istendi.

İngiltere Başbakanı David Cameron ile Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande mini zirvede buluştu. İki lider, Suriye'deki ateşkesle ilgili ortak açıklama yayımladı. 
İngiltere Başbakanı David Cameron ile Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande mini zirvede buluştu. İki lider, Suriye'deki ateşkesle ilgili ortak açıklama yayımladı. 

"KIRILGAN AMA DEVAM EDİYOR"

Suriye'deki ateşkesle ilgili bir açıklama da, BM Suriye özel temsilcisi Stafan de Mistura'dan geldi. Mistura, Suriye'deki ateşkesin kırılgan olduğunu ama ülke genelinde devam ettiğini söyledi.

Suriye'deki ateşkesin 6'ıncı gününe girmesini değerlendiren BM Suriye özel temsilcisi Stafan de Mistura, "Ateşkesin başarılı olacağı garantisi yok ancak ilerleme kaydedildiği aşikar" dedi.

Barış görüşmelerinin 9 Mart'ta başlayacağını hatırlatan Stafan de Mistura, bazı tarafların görüşmelere ileri bir tarihte katılabileceğini de belirtti.

IŞİD'İN 29 HEDEFİ VURULDU

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, Irak ve Suriye’de bulunan IŞİD hedeflerini vurdu. Koalisyon açıklamasında, Suriye 8 ve Irak'ta 21 IŞİD hedefinin havadan vurulduğu belirtildi. Açıklamada, IŞİD'e ait bina ve cephaneliklerin hedef alındığı ifade edildi.