'BM çalışanına karşılık bin kişi bırakılsın'

Pakistan'da geçen ay başında kaçırılan Amerikalı bir BM çalışanının yaşamı karşılığında yaklaşık 1000 kişinin serbest bırakılması istendi.

Anadolu Ajansı 01.03.2009 - 23:48

Pakistan'da geçen ay başında kaçırılan Amerikalı bir BM çalışanının yaşamı karşılığında yaklaşık 1000 kişinin serbest bırakılması istendi.

Yerel ve ulaslararası ajanslara gönderilen açıklamada, BM çalışanı John Solecki'yi rehin alan kişiler, Pakistan hükümetine, isteklerinin yerine getirilmesi için 4 günlük bir süre tanıdılar.

Birleşik Belucistan Kurtuluş Cephesi adlı bir grup tarafından gönderilen açıklamada, Belucistanlı milliyetçi gruplardan 1109 kişinin isimlerine yer verilerek, hükümet tarafından tutuklanan bu kişilerin serbest bırakılması istendi.

Açıklamada, ''John Solecki'nin annesi, akrabaları ve insan hakları grupları, devletin işkence yapılan gözaltı hücrelerindeki binlerce evladımızın kurtuluşu için bir rol oynamalı'' denildi.

BM Sözcüsü Maki Shinohara da BM'nin, Solecki'nin yaşamını hedef alan tehdit açıklamadan bilgileri olduğunu ve bu tehdidi ciddiye aldıklarını söyledi.

Silahlı kişiler, Solecki'yi 2 Şubat'ta Pakistan'ın Belucistan eyaletine bağlı Ketta kentinde kaçırmışlardı. Grup, 13 Şubat'ta da bir açıklama yaparak, benzer istekleri 3 gün içinde yerine getirilmezse Solecki'yi öldüreceklerini belirtmişlerdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...