BM Libya'daki ihlalleri inceleyecek

İnsan hakları ihlallerini incelemek için oluşturulan 3 kişilik BM heyeti bugün Trablus’a gidiyor. Öncelik Kaddafi güçlerinin yaptığı iddia edilen insan hakları ihlalleri .

27.04.2011 - 10:27

Birleşmiş Milletleri temsil eden bir heyet, ülkede devam eden çatışmalar sırasında işlendiği iddia edilen insan hakları ihlallerini inceleyemek için, bugün başkent Trablus'a gidiyor.

Üç kişiden oluşan heyetin inceleyeceği iddialar arasında Libya hükümeti, isyancı güçler ve NATO kuvvetleri tarafından gerçekleştirildiğini iddia ettiği ihlaller var. Ancak, Birleşmiş Milletler'in ilk misyonunun Kaddafi'ye bağlı güçlerin gerçekleştirdiği hak ihlallerini incelemek olduğu ve önceliğin bu kategori olmaya devam ettiği belirtiliyor. Kaybedilen, işkence gören ve öldürülen göstericilere ilişkin güvenilir raporlar olduğu da sızan haberler arasında.

Libya hükümeti, BM ile işbirliği yapacağını açıkladı. BM heyeti bulgularını Haziran ayında İnsan Hakları Konseyi'ne teslim edecek. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ise, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin olası savaş suçlarına ilişkin inceleme başlatmasını istedi. BM İnsan Hakları Komiseri Navi Pillay, ülkedeki çatışmaların başladığı Şubat ayının sonunda yaptığı açıklamada yaşananların "insanlığa karşı suç raddesine varabileceğini" söylemişti.

MİSRATA BOMBARDIMANI
Ülkede çatışmaları ve ihlal iddialarını yoğunlaştığı yer, Misrata kenti. Misrata’yı isyancılardan geri almaya çalışan Kaddafi'ye bağlı güçler halen şehri hedef ayırmaksızın bombardımana tuttuyor.

Son iki aydır hükümet güçlerinin kuşatması altında olan Misrata’nın bazı kısımlarında elektrik ve su sıkıntısı yaşanıyor. Sokak çatışmaları, keskin nişancılar ve bombardımanın kent sakinlerinin ilaç ve gıda ihtiyaçlarını karşılamak için dışarı çıkmasını engellediği belirtiliyor. İnsan hakları örgütleri, yaşanan çatışmalarda bini aşkın kişinin hayatını kaybettiğini, çok daha fazla sayıda kişinin de yaralandığını belirtiyor.Gemiler, yaralıları Bingazi'deki hastanelere taşıyor ve kente insani yardım getiriyor.

Libya hükümeti,ise hedef ayırmaksızın sivillerin yaşadığı bölgelere saldırdığı iddialarını reddediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...