Bu kez Rusya ajan yakaladı

ABD ile Rusya arasında anlaşmayla sonuçlanan ajan krizi tazeliğini korurken, bu kez Rusya, Romanyalı bir diplomatı ajanlık suçlamasıyla gözaltına aldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.08.2010 - 23:45

Rusya'da iç istihbarattan sorumlu Federal Güvenlik Servisi (FSB) üst düzey bir Romanyalı diplomatın ajanlık yaptığı gerekçesiyle gözaltına alındığını bildirdi.


Rus haber ajansı RİA Novosti, FSB Halkla İlişkiler Merkezi'nin, Romanya'nın Moskova Büyükelçiliğinde Birinci Katip olarak görev yapan Gabriel Grecu'nun askeri istihbarat elde etmeye çalışırken suçüstü yakalandığını açıkladığını aktardı.

Açıklamada, FSB'nin bir Rus vatandaşından gizli askeri bilgiler elde etmeye çalışan Romanya Büyükelçiliğinde görevli diplomatı gözaltına aldığı belirtilerek, "İstihbarat yetkilisinde (gözaltına alının Romanyalı diplomat) ele geçirilen ajanlık malzemeleri, bu kişinin Rusya Federasyonu'na yönelik düşmanca faaliyetlerini net şekilde ortaya koyuyor" denildi.

FSB olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini bildirirken, olayla ilgili Romanya Büyükelçiliğinden henüz bir açıklama yapılmadı.

ROMANYA SESSİZ
Romanyalı diplomatın ajanlık yaptığı gerekçesiyle gözaltına almasından sonra Romanya Dışişleri Bakanlığı sessizliğini koruyor.

Romanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Doris Mircea, Realitatea TV kanalına yaptığı açıklamada, ''Romanya, Moskova Büyükelçiliğinde Birinci Katip olarak görev yapan diplomatın gözaltına alınmasıyla ilgili şimdilik bir yorum yapmamaktadır'' dedi.


Sayfa Yükleniyor...