Çad'da mahkumlar corona virüs arbedesi sırasında firar etti

Orta Afrika ülkesi Çad'da, hapishaneye transferi yapılan bir mahkumun corona virüslü olduğu söylentisi üzerine çıkan arbedede 4 kişinin öldüğü, 4 kişinin de firar ettiği belirtildi. Firar edenlerin sayısının 30'dan fazla olduğu da iddia edildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.03.2020 - 05:50 | Son Güncelleme : 22.03.2020 - 06:10

Çad'da mahkumlar corona virüs arbedesi sırasında firar etti

Sadece bir coroan virüs (Covid-19) vakasının görüldüğü Orta Afrika ülkesi Çad'da, Mısırlı bir mahkumun Encemine Hapishanesi'ne transferi sırasında virüslü olduğu gerekçesiyle arbede çıktı.

Çad Adalet Bakanı Djimet Arabi, çıkan arbedede kaçma girişiminde bulunan mahkumlardan ikisinin öldürüldüğünü 4'ünün yaralandığını belirtti.

Kargaşadan faydalanan 4 mahkumun ise hapishaneden firar ettiğini aktaran Arabi, güvenlik güçlerinin firarileri yakalamak için çalışma başlattığını kaydetti.

Ülkedeki bir sivil toplum kuruluşu temsilcisi ise kaçan mahkum sayısının 30'dan fazla olduğunu iddia etti.

SENEGAL'DE VAKA SAYISI 50'Yİ GEÇTİ

Öte yandan Batı Afrika ülkesi Senegal'de yeni tip corona virüs (Covid-19) tespit edilen vakaların sayısı 56'ya yükseldi.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada 24 saat içerisinde corona virüs semptomu gösteren 31 kişiden 9'nun test sonuçlarının pozitif çıktığı belirtildi.

Açıklamada, 5'i yurt dışından gelen 4'ü temas yoluyla bulaşmış vakalarla birlikte ülkedeki toplam vaka sayısının 56'ya çıktığı ifade edildi.

Ayrıca virüsün yayılmasının önüne geçmek için halkın belirtilen tavsiyelere uymaları çağrısında bulunulan açıklamada, alınan tedbirlere uymayanların cezalandırılacağı kaydedildi. 

GANA'DA İLK ÖLÜM

Gana Devlet Başkanı Nana Akuffo-Addo, ulusal televizyonunda yaptığı açıklamada, Gana'ya gelen 61 yaşındaki bir Lübnan vatandaşının ülkenin Kumasi şehrinde virüsten yaşamını yitirdiğini belirtti.

Ülkede görülen 5 yeni vaka ile toplamda 21 Covid-19 vakası olduğunu kaydeden Akuffo-Addo, bu kişilerin karantinaya alındığını ve bazılarının durumunun stabil olduğunu ifade etti.

Akuffo-Addo, yarın geceden itibaren ülkenin kara, hava ve deniz sınırlarının 2 hafta süreyle kapatılacağını belirterek, "Bundan önce gelen tüm yolcular karantinaya alınacak ve test yapılacak." dedi.

Devlet Başkanı Akuffo-Addo, virüsün yayılmaması için 25 Mart'ta ülke genelinde oruç tutulacağını açıkladı.

Afrika kıtasında toplamda 900'den fazla corona virüs vakası görülürken bunlardan 25'i ölümle sonuçlandı. 

CORONA VİRÜS TESTİ NASIL YAPILIYOR?

Sayfa Yükleniyor...