CEDAW: Türban yasağının etkilerini araştırın

BM Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Komitesi, Türkiye'de türban yasağının etkilerinin incelenmesini istedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.08.2010 - 13:09

CEDAW: Türban yasağının etkilerini araştırın

BM Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Komitesi (CEDAW), Türk hükümetinden, türban yasağının eğitim, iş, sağlık ve kamu alanlarındaki etkilerini incelemesi ve bu durumun, kadınlara karşı ayrımcılığa yol açmasını önlemek üzere alınan önlemlere ilişkin bilgi vermesini istedi.

CEDAW, geçen ay BM'de düzenlenen ve Türkiye'nin 6. dönemsel ülke raporunu Komite önünde savunduğu toplantının ardından, bu toplantıya ilişkin sonuç gözlemlerini açıkladı.

New York'ta bu yıl 12-30 Temmuz tarihleri arasında 46. oturumunu düzenleyen CEDAW Komitesi, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'ın Türkiye'nin raporuyla ilgili bilgi verdiği ve soruları yanıtladığı 21 Temmuz'daki toplantı ve raporla ilgili "Sonuç Gözlemleri" başlıklı değerlendirmesinde, "iyi yapılandırılmış bir rapor" hazırlayan Türkiye'ye takdirlerini sundu.

Türkiye'nin, dönemsel ülke raporunu, hem devlet kurumlarının hem de sivil toplum örgütlerinin görüşlerini alarak hazırlamasından övgüyle söz eden CEDAW, toplantılara üst düzeyli kalabalık bir heyetle katılmasından duyulan memnuniyeti de vurguladı.

DÜRÜST VE AÇIK BİR DİYALOG YAŞANDI
Türkiye raporuyla ilgili bilgi verilen toplantı sırasında CEDAW Komitesi ve Türk delegasyonu arasında "dürüst, açık ve yapıcı bir diyalog" yaşandığı, Türk heyetinin, komitenin sözlü sorularına da detaylı yanıtlar verdiği kaydedildi.

TÜRKİYE'NİN POLİTİKALARINDAN ÖVGÜYLE SÖZ EDİLDİ
"Sonuç Gözlemleri" raporunda, Türkiye'nin, ülkede cinsel eşitliğin sağlanması ve kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi amacıyla üstlendiği yasal reformlar, politika, plan ve programlardan övgüyle söz edildi ve kaydedilen ilerlemelerle ilgili ayrıntılı bilgi verildi.

CEDAW bu kapsamda özellikle TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nun kurulmasından memnuniyet duyduğunu açıkladı.

Raporda, Türkiye'nin uygulamada bazı eksikleri bulunduğu belirtildi ve kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması yönünde çeşitli tavsiyeler verildi. CEDAW Sözleşmesinin Türkiye'de her kesim tarafından anlaşılması ve uygulanması amacıyla bilgilendirici kampanyalar düzenlenmesi istenen raporda, Türk Ceza Kanunu'nun 287'inci maddesinde yer alan genital muayenede, kadının rızasının alınmasının gerektiği belirtildi.

Komite, Türk hükümetinden, türban yasağının eğitim, iş, sağlık, siyasi ve kamu alanlarındaki etkisiyle ilgili çalışma başlatmasını istedi. Komite ayrıca hükümetten, bu çalışmaların sonuçları ve yasağın herhangi bir ayrımcı sonuca yol açmasının ortadan kaldırılmasına yönelik alınan önlemlerle ilgili ayrıntılı bilgi de talep etti.

CEDAW, hükümetin bu konuda "istatistik verileri ve bilgi sağlamadığını" iddia etti.

HALA KADININ ROLÜ HAKKINDA KLİŞELERİNİZ VAR
Raporda CEDAW, Türkiye'den, kadınların eşitliğinin sağlanması ve ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına yönelik alınan "geçici özel önlemlerin" kapsamının genişletilmesini isterken Türkiye'de halen kadının toplumdaki rolü konusunda kalıplaşmış klişelerin bulunduğunu belirtti.

ERKEN EVLENDİRİLMEDEN ENDİŞE DUYUYORUZ
CEDAW Komitesi, Türkiye'de kızların erken yaşta ya da zorla evlendirilmesi uygulamalarının devam ettiğini, bundan endişe duyduğunu da kaydetti. Türkiye'den bu kapsamda kadına yönelik ayrımcılığın önlenmesine yönelik adımları hızlandırmasını isteyen CEDAW, hükümetin, sivil toplum örgütleri, kadın grupları, toplum liderleri, öğretmenler ve medya ile daha yoğun işbirliğine girmesini istedi.

TÖRE CİNAYETLERİ KONUSUNDA YETERLİ BİLGİ YOK
Kadına yönelik şiddetle mücadelede Türkiye'nin aldığı önlemleri takdirle karşıladığını belirten CEDAW, Türkiye'nin bu konuya "özel önem" vererek attığı adımlara devam etmesi gerektiğini vurguladı. CEDAW, töre (namus) cinyetlerinden endişe duyduğunu, özellikle kırsal ve ulaşılması zor bölgelerde töre cinayetleri konusunda yeterli veri ve bilginin bulunmamasından şikayet etti.

SİYASETTE KOTA GELSİN
CEDAW raporunda, kadınların siyasette yeterli oranda temsil edilmediğini, bu konuda kota gibi geçici özel önlemlerin" alınması gerektiği görüşü de savunuldu.

KIZ ÇOCUKLARINI OKULA GÖNDEREN PROGRAMLARA ÖVGÜ
Kız çocuklarının okula gönderilmesine Türkiye'nin öncelik vermesi, bu yönde plan ve programlardan da övgüyle söz edildi. Komite, kentler ve kırsal kesimler arasında eğitimde eşitsizlikler bulunduğunu da ileri sürdü.

Kadınların iş gücüne katılımı, sağlık hizmetlerinden yararlanmaları, kırsal kesimdeki kadınların durumlarının iyileştirilmesi konusunda da Türkiye'nin aldığı önlemlerin not edildiği belirtilen raporda, daha fazla adım atılması istendi. Komite, Türkiye'nin, CEDAW Sözleşmesi temelinde henüz "Ulusal İnsan Hakları Teşkilatı" kuramadığını ancak bu konuda bir yasa tasarısının bulunduğunu ifade etti.

Türkiye, 1985 yılından beri CEDAW'a taraf ve bir sonraki ülke dönemsel raporunu 2014 yılında CEDAW Komitesine sunacak.

Sayfa Yükleniyor...