"Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden Madrid'de görüşebilir"

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Biden ile Erdoğan'ın NATO liderler zirvesinin yapılacağı Madrid'de görüşebileceğini söyledi.

Haberler - NTV Haber 27.06.2022 - 16:42

"Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden Madrid'de görüşebilir"

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD Başkanı 'ın Madrid'deki NATO Zirvesi kapsamında Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmesine ilişkin henüz bir programları olmadığını ancak bu konuda 24 saat içinde bir gelişme yaşanabileceğini söyledi.

Sullivan, G7 Zirvesi'nin yapıldığı Almanya'da, Amerikalı gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İspanya'nın başkenti Madrid'de yarın başlayacak NATO Zirvesi'nin en önemli konularından birinin de Finlandiya ve İsveç'in ittifaka katılımı olacağını belirten Sullivan, bu konuda Türkiye'nin dile getirdiği sorunları da ele alacaklarını kaydetti.

Sullivan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden arasında ikili görüşme ihtimaline ilişkin ise "Şu anda belirlenen bir program yok. Ancak gelecek 24 saat içinde ne olacağını bir görelim, birtakım hareketlilikler var" dedi.

BIDEN, KONUYU YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Madrid'deki zirvenin iki liderin bire bir teması açısından önemli olduğunu vurgulayan Sullivan, yarın Türk, Finlandiyalı, İsveçli taraflar ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg arasında yoğun temaslar olacağını kaydetti.

Sullivan, "Başkan Biden, konuyu çok yakından takip ediyor. Ekibi, Finlandiyalılar, İsveçliler ve Türkler ile yakından çalışıyor ben de her 3 ülkedeki mevkidaşlarımla günlük telefon görüşmeleri yapıyorum. Biz, Madrid'e varana kadar olayların nereye evrileceğini bir görelim" yorumunu yaptı.

STOLTENBERG'DEN 4'LÜ ZİRVE AÇIKLAMASI

Diğer taraftan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik başvurularına ilişkin  bir açıklama yaptı. Stoltenberg, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm. Türkiye ile yarın Madrid'de dörtlü görüşme yapmayı önerdim" açıklamasını yaptı.

 Stoltenberg, görüşmenin amacının Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik başvurularında ilerleme sağlamak olduğunu kaydetti.

G7 LİDERLERİ PUTİN İLE DALGA GEÇTİ

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...