AB Komisyonu'nın güvenlikten sorumlu üyesi Julian King, DAEŞ'in Avrupa'da düzenlenen saldırılara giderek daha fazla finansman sağladığını söyledi.

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Vatandaş Hakları Komisyonu'na bilgi veren Julian King, DAEŞ'e karşı Irak ve Suriye'de verilen mücadele nedeniyle örgütün paralarını bölge dışına transfer etmeye başladığına dikkat çekti.

King, terörizmin giderek daha büyük çapta finansmanının "reel bir risk" olduğunu vurguladı.

BM'nin ağustos ayında hazırlığı bir raporda da DAEŞ'in, bulunduğu bölgelerin dışına para trasfer etmeye devam ettiği kaydedilmişti.

Paraların küçük meblağlar halinde transfer edildiği, o nedenle bunların tespitinin zor olduğu belirtiliyor. Raporda DAEŞ'in bu şekilde Avrupa'daki faaliyetlerini hızlandırmak istediği, "Avrupa'da temposu artan eylemlerin bunun bir göstergesi olduğu" yer alıyor.

Raporda ayrıca DAEŞ'in gelirini büyük oranda ham petrol ticaretinden ve kontrolü altındaki bölgelerde halktan kestiği vergilerden sağladığı da ifade ediliyor. Ancak örgütün mali durumunun gittikçe kötüleştiği de belirtiliyor.

DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyonun örgütün Irak ve Suriye'deki milislerine karşı kazandığı askeri başarılar ertesinde DAEŞ, kontrolü altındaki toprakların önemli bir bölümünü kaybetti. Tahminlere göre aşırı DAEŞ, Irak'ta elinde bulunan toprakların yüzde 90'ını, Suriye'de ise yüzde 85'ini yitirdi.

Geçen iki ilâ üç yıl içinde çeşitli AB ülkelerinde artan oranda DAEŞ'in sorumluluğunu üstlendiği eylemler düzenlendi. Eylemlerden Almanya, Fransa, İngiltere, Belçika ve İspanya etkilendi.