DAEŞ'in Afganistan'daki elebaşı öldürüldü

Pentagon, Afganistan'ın Kunar ilinde DAEŞ'in Afganistan kolu DAEŞ-Horasan'ın elebaşı Ebu Sayed'in öldürüldüğü açıklandı. Bununla birlikte Pentagon Bağdadi'nin ölümünü doğrulamadı.

Haberler - Anadolu Ajansı 14.07.2017 - 23:18

DAEŞ'in Afganistan'daki elebaşı öldürüldü

ABD Savunma Bakanlığı'nca (Pentagon), DAEŞ'in Afganistan ayağı DAEŞ-Horasan grubunun lideri Ebu Sayed'in, Amerikan uçaklarınca düzenlenen bir hava saldırısında öldürüldüğü bildirildi.

Pentagon Sözcüsü Dana White, yaptığı yazılı açıklamada, DAEŞ terör örgütünün Kunar ilindeki merkezine yönelik saldırının 11 Temmuz'da yapıldığını belirtti.

White, "Saldırıda DAEŞ-Horasan'ın başka mensupları da öldürüldü ve bu saldırı terör örgütünün Afganistan'da varlığını genişletme planını önemli ölçüde akim bırakmıştır" ifadesini kullandı. White, ABD'nin, örgütün eski lideri Hafız Sayed Han'ı Temmuz 2016'da, Abdul Hasib'i de nisanda öldürdükten sonra Ebu Sayed'in örgütün liderliğine seçildiğini kaydetti. 

ABD ve Afgan kuvvetleri, mart ayında DAEŞ'i Afganistan'ın güneydoğusundaki Nangahar ilinden temizlemek üzere bölgeye operasyon başlatmıştı.

ABD bombardıman uçakları, nisan ayında bölgede "bombaların anası" olarak bilinen 19 ton patlayıcı taşıyan MOAB bombası atmıştı.

ABD SAVUNMA BAKANI MATTIS: AKSİ İSPAT EDİLMEDİKÇE BAĞDADİ'NİN YAŞADIĞINI KABUL EDECEĞİZ

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, aksini tespit etmedikleri sürece DAEŞ elebaşı Ebu Bekir el Bağdadi'nin yaşadığını kabul edeceklerini söyledi.

Mattis, ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon) gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

DAEŞ terör örgütünün elebaşı Bağdadi'nin öldürüldüğü iddiaları sorulan Mattis, "Gerçekten şu anda bilmiyorum ve biz Amerikan ordusunda spekülasyon yapmıyoruz. Bilseydik size söylerdik. Bizim yaklaşımımız aksi ispat edilene kadar yaşıyor şeklindedir" dedi.

RUSYA İLE AYRIŞMA ANLAŞMASI SÜRÜYOR

Suriye'nin güneybatısında Rusya ile varılan ayrışma mutabakatına yönelik sorulara cevap veren Bakan Mattis, anlaşmaya mükemmel olmasa da önemli ölçüde uyulduğunu ifade etti.

ABD'nin, Suriye'nin güneydoğusunda halihazırda operasyonu bulunmadığını bildiren Mattis, Rakka operasyonunun Ruslarla yaptıkları ayrışma mutabakatını etkilemediğini savundu.

Mattis, "Ayrışma mutabakatına bizim operasyonlarımızın yoğunlaştığı Fırat Nehri vadisinin etrafında ve vadi boyunca mükemmel olmasa da uyuluyor çünkü hiçbir zaman (bu tür anlaşmalar) mükemmel değil" dedi.

Kuvvetlerin birbirine yaklaştığı zamanlarda bazı sürtüşmeler olabildiğini ifade eden Mattis, birkaç kez karşılıklı atışlar olduğunu ve bir bombanın yanlış bir yere düştüğünü ancak ayrışma kanalı üzerinden hemen duruma müdahale edildiğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...