DAEŞ'in Türkiye'ye yönelik roket tehdidi ortadan kalktı

TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu'nun DAEŞ'in elinden dün aldığı Dabık'ta kontrol sağlandı. Böylece, Türkiye'ye yönelik roket tehdidi ortadan kalkmış oldu.

Anadolu Ajansı 17.10.2016 - 08:56 | Son Güncelleme : 17.10.2016 - 09:00

DAEŞ'in Türkiye'ye yönelik roket tehdidi ortadan kalktı

Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı unsurların Dabık’ta kontrolü sağlamasıyla terör örgütü DEAŞ'ın Türkiye'ye yönelik roketli saldırı tehdidinin önüne geçildi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan bilgilendirmeye göre, DAEŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin oluşturduğu tehdit bertaraf edilerek, hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek amacıyla 24 Ağustos'ta başlatılan "Fırat Kalkanı Harekatı" sürüyor. 

Harekatın 55. gününde muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grubu, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteğiyle Mare'nin doğusunda yer alan Suran, İhtimalat, Dabık, Tulaylin, Havar En Nahr, Asanbul, Rasm Al Ward, Salihiye ve Hamidiye'de kontrolü sağladı. Söz konusu yerlerde mayın ve el yapımı patlayıcı temizleme faaliyetlerine devam ediliyor.

TÜRKİYE'YE YÖNELİK TEHDİT ENGELLENDİ

Dabık’ta kontrolün sağlanmasıyla terör örgütü DEAŞ tarafından Katyuşa roketi ile Türkiye'ye yapılan saldırı tehdidi engellendi, Kilis ile Karkamış arasındaki hudut güvenliği büyük ölçüde sağlandı.

Terör örgütü DEAŞ'a ait olduğu belirlenen 70 hedefe dün yoğun ateş yapılarak ÖSO'ya bağlı unsurların ileri harekatı desteklendi. Gün içindeki çatışmalarda çok sayıda DEAŞ mensubu etkisiz hale getirildi, muhaliflerden 9 kişi şehit oldu, 24 kişi yaralandı. 

Koalisyon güçlerinin Asanbul’da tespit edilen DEAŞ unsurlarına yönelik iki hava harekatında 6 terörist etkisiz hale getirildi, bir savunma mevzisi imha edildi. 

DEAŞ'ten temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri tarafından, 2 mayın ve 6 el yapımı patlayıcı (EYP) kontrollü şekilde imha edilirken harekatın başlangıcından bugüne 31 mayın ve çoğu tuzaklanmış bin 186 EYP etkisiz hale getirildi. 

Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana yaklaşık bin 220 kilometrekare alanda kontrol sağlandı.

Sayfa Yükleniyor...