Davutoğlu: Türkiye hiçbir zaman mültecilere kapılarını kapatmayacak

Davutoğlu konuşmasında, “Bir çok millet mültecilere kapılarını kapattı ama Türkiye hiçbir zaman kapılarını kapatmayacak. Bizim kapılarımız her zaman onlara açık. Çünkü bizim kalplerimiz onlara açık. Onlar bizim evlerimize girmeden kalplerimize girdiler. Bugün bizim ihtiyacımız olan bu yaklaşımdır” dedi.

DHA 28.04.2016 - 18:42

Davutoğlu: Türkiye hiçbir zaman mültecilere kapılarını kapatmayacak

Katar’da temalarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Katar Üniversitesinde, "Türkiye-Katar İşbirliği, Bölgesel Meydan Okumalar, Daha Geniş Ufuklar" konulu bir konuşma yaptı.

Türkiye’de bugün neredeyse 3 milyon mülteci bulunduğunu söyleyen Davutoğlu, Suriye halkının 3’de birinin bugün komşu ülkelerde mülteci durumunda bulunduğunu ve Türkiye’de doğmuş 152 bin Suriyeli bebek olduğunu belirtti.

“Daha iyi bir güvenlik ortamı için birlikte çalışmamız gerekiyor” diyen Davutoğlu, “Türkiye’nin Katar gibi bir ortağa ihtiyacı var biz istikrarlı ve güvenlik bir Körfez olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Türkiye ve Katar’ın Suriye konusunda aynı bakış açısına sahip olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Suriye’de siyasi bir çözüm için uğraşıyoruz. Suriye’de çözüm için ılımlı muhalifleri destekliyoruz” dedi. Davutoğlu, “Biz bölgemizdeki ülkelerin siyasi birliğini güçlendirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Kilis nüfusunun yüzde 60’ının Suriyeli olduğunu belirten Davutoğlu, Kilis’e düşen roketlerle ilgili bir soru üzerine “Kilis’te vatandaşlarımızı korumak için gerekli her türlü tedbirleri alıyoruz” dedi.

Davutoğlu konuşmasında mezhepçiliğin en büyük tehditlerden biri olduğunu da vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...