Davutoğlu ziyareti öncesi Ankara'ya övgü

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcılığına atanan Victoria Nuland, Türkiye ile ABD'nin geniş stratejide fikir birliği içinde olduğunu belirterek, "İttifakımızın güzelligi, anlaşamadığımız durumlarda dürüst olabilmemizdir" dedi.

14.11.2013 - 10:09

Davutoğlu ziyareti öncesi Ankara'ya övgü

Victoria Nuland, Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcılığına atandıktan sonra ilk kez bir panelde konuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun önümüzdeki hafta Washington'a yapacağı ziyarete değinen Nuland, Türkiye ile ABD'nin tercih ettiği yöntemlerin her zaman aynı olmadığını ancak iki ülkenin daha geniş stratejide fikir birliği içinde olduğunu belirtti.

"Türkiye ile ABD arasındaki ittifak son derece önemli" diyen Nuland, "Türkiye birçok konuda ABD'nin önemli müttefiklerinden biri. Türkiye ve ABD izlenen yol ve yöntemler üzerinde her zaman aynı fikirde olmuyor ama daha geniş stratejide har zaman mutabık kalıyoruz" dedi.

Türkiye'deki demokratik gelişmelere de değinen Nuland şunları söyledi: "Türkiye'deki demokratik gelişmeler konusunda biz, daha fazla açıklık, daha fazla basın özgürlüğü ve sorumlu hükümet isteyen Türklerin yanında yer alıyoruz. Bunu söylemekten hiçbir zaman çekinmeyeceğiz. İttifakımızın güzelliği, anlaşamadığımız durumlarda dürüst olabilmemizdir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...