'Demir Kubbe'ye ABD'den 70 milyon dolar daha

"İsrail, İran'a askeri saldırıda bulunacak" tartışmalarının yapıldığı bir dönemde Pentagon'da AB ve İsrail arasında önemli bir görüşme gerçekleşti. Görüşme sonrası açıklama yapan ABD Savunma Bakanı Panetta, İsrail'in füze savunma sistemi "Demir Kubbe" için 70 milyon dolar ek yardım vereceklerini açıkladı.

'Demir Kubbe'ye ABD'den 70 milyon dolar daha

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da bu ülkenin Savunma Bakanı Leon Panetta ile görüştü.

İki bakanın görüşmesi sonrası açıklama yapan ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, İsrail'in füze savunma sistemi "Demir Kubbe" için ek 70 milyon dolar yardımda bulunacaklarını söyledi. ABD'nin 2013 savunma bütçesinde, İsrail'in füze savunma sistemleri için 947 milyon dolar ayrılması teklif edilmişti.

ABD BÜTÇESİNDE EN BÜYÜK PAY İSRAİL'İN
İsrail, 'Demir Kubbe' sistemi için ABD'den önemli miktarda mali destek sağlıyor. ABD Kongresi Savunma Alt Komitesi, 2013 yılı bütçesinde İsrail'in füze savunma sistemi 'Demir Kubbe'ye 947 milyon dolar ayrılmasını talep etti. İsrail için ayrılması planlanan 947 milyon dolarlık bu bütçenin şimdiye kadar bir yıl içinde yapılan en büyük yardım olduğu belirtiliyor.

Amerikalı yetkililerin belirttiğine göre Barak, son üç aydaki üçüncü ABD ziyaretinde, İsrail’e yapılacak Amerikan askeri yardımını öngören kararı nihaileştirmek için çaba harcıyor.

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesi de söz konusu yardımın, İsrail'in "Iron Dome" (Demir Kubbe) adlı füzesavar sisteminin geliştirilmesi ve Gazze'den atılan roketlerin etkisiz hale getirilmesine yönelik sisteme iki yeni batarya eklenmesi için kullanılacağını yazdı.

'ESAD YÖNETİMİ BIRAKMAYA MAHKUM'
Ehud Barak, ABD'de yaptığı temaslar sonrasında yaptığı açıklamada, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın yönetimi bırakmaya mahkum olduğunu söyledi. Barak, "Esad gitmeli ancak Suriye ordusu, istihbaratı ve Baas Partisi dağılmamalı" dedi. Barak, Esad'ın gitmesinin İran, Hizbullah ve İslami Cihad için ağır bir darbe olacağını söyledi.

'TÜRKİYE ÖNEMLİ ROL ÜSTLENEBİLİR'
NATO'nun, Amerika Birleşik Devletleri’nin ve Rusya'nın tutumunun önemli olduğunu belirten Barak, süreci hızlandırmak için Türkiye'nin özel bir rol üstlenebileceğini de kaydetti. Barak, Suriye'deki değişime Yemen'i örnek gösterdi. Ehud Barak, "Esad ve yakın çevresi gitmeli. Ama Baas Partisi, istihbarat ve silahlı kuvvetler dağıtılmamalı" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...