El Zeydi yardım vakfı kurdu

ABD'nin eski başkanı George Bush'a ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteci Muntazır El Zeydi, İsviçre'de Iraklı sivillere yardım vakfı kurdu.

Anadolu Ajansı 19.10.2009 - 20:23

Eylemi nedeniyle 9 ay hapis yattıktan sonra İsviçre'ye giden El Zeydi Cenevre'de yaptığı açıklamada, Irak halkı için yardım çağrısında bulundu ve vakfın Irak halkına insani yardım götürmek için kurulduğunu belirtti.

El Zeydi, "Yetimlere, dullara ve yerlerinden edilenlere öncelik vereceğiz. Hastaneler ve tıp merkezleri kuracağız. Savaşta yaralananların ameliyat edilebilmelerini sağlayacağız" dedi.

Irak'taki savaşı tekrar kınayan El Zeydi, "başta Bush olmak üzere savaşın sorumlularının yargı önüne çıkarılması gerektiğini" söyledi.

Geçen ay serbest bırakılan Zeydi, turist vizesiyle İsviçre'ye gitmişti. Zeydi vakfı kurma amacının 5 milyon öksüz ve yetime, bir milyon dul ve 3 milyon sakata yardım etmek olduğunu söylemişti. Zeydi, Bush'a isabet ettiremediği pabuçlarıyla özellikle Arap dünyasında kahraman gibi karşılanmış, ancak bu eylemi nedeniyle 9 ay hapis yatmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...